Galaktyki karłowate tworzą pierścień wokół M 31

Opublikowano: 09.01.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 687

Najnowsze wyniki badań olbrzymiej galaktyki w Andromedzie, znanej jako M 31, wskazują, że spora część otaczających ją galaktyk karłowatych leży w pobliżu jednej płaszczyzny, czyli tworzy coś na kształt spłaszczonego dysku, albo pierścienia – informuje „Nature”.

Wielkie galaktyki, takie jak nasza Droga Mleczna oraz galaktyka M 31, są często otoczone mniejszymi galaktykami. Te małe galaktyczne sąsiadki są setki, a nawet tysiące razy słabsze niż główna galaktyka. Do tej pory sądzono, że orbity galaktyk karłowatych powinny być rozmieszczone losowo.

Okazuje się jednak, że w przypadku otoczenia galaktyki M 31 prawie trzydzieści galaktyk karłowatych tworzy spłaszczoną strukturę. Do takich wniosków doszli naukowcy analizujący wyniki przeglądu Pan-Andromeda Archaeological Survey (PAndAS), przeprowadzonego w latach od 2008 do 2011 za pomocą Teleskopu Kanadyjsko-Francusko-Hawajskiego (CFHT). Dalsze obserwacje spektroskopowe przeprowadzono za pomocą 10-metrowych teleskopów Kecka.

„To było zupełnie nieoczekiwane. Szansa na losowe ustawienie galaktyk w ten sposób jest praktycznie żadna” – powiedział Geraint Lewis, jeden z głównych autorów publikacji.

Położenie galaktyk karłowatych wokół M 31 można porównać do rozmieszczenia planet w Układzie Słonecznym, które krążą wokół Słońca również w pobliżu jednej płaszczyzny. Spłaszczona struktura galaktyk wokół M 31 ma średnicę co najmniej 1,3 miliona lat świetlnych, a grubość 46 tysięcy lat świetlnych. Co więcej, pomiary prędkości radialnych wskazują, że galaktyki karłowate w tej strukturze mają tej sam kierunek obiegu wokół centralnej galaktyki M 31.

Naukowcy sądzą, że za takie rozmieszczenie obiektów musi odpowiadać albo sposób powstawania galaktyk, albo któryś z etapów ich ewolucji. Galaktyki karłowate są najliczniejszym typem galaktyk we Wszechświecie, zatem zrozumienie tych procesów może przyczynić się do rozwoju wiedzy na temat powstawania wszystkich galaktyk.

Wyniki badań zespołu Pan-Andromeda Archaeological Survey opublikowano w najnowszym numerze czasopisma „Nature” (z 3 stycznia 2013 r.), a zdjęcie galaktyki M 31 zdobi okładkę tego periodyku.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rurek 09.01.2013 16:47

    Świat jest fraktalny. planety – księżyce, słońce – planety, galaktyki – układy planetarne, duże galaktyki – mniejsze glaktyki. i być może w nieskończoność w dużą skalę i w nieskończoność w mniejszą skalę jak np atom jądro – elektrony. jest w tym porządek.

  2. Takie_tam 11.01.2013 10:19

    „To było zupełnie nieoczekiwane. Szansa na losowe ustawienie galaktyk w ten sposób jest praktycznie żadna”
    Im szybciej naukowcy zrozumieją, że wszystko jest możliwe tym lepiej dla nich :))
    “(…)zrozumienie tych procesów może przyczynić się do rozwoju wiedzy na temat powstawania wszystkich galaktyk.”
    Wiedza na temat powstawania wszystkich galaktyk buehehehehe Popłakałem się ze śmiechu. Biedaki nie wiedzą jak powstał człowiek, jakie tajemnice skrywa nasza kochana Ziemia, a drążą taki temat. Doprawdy ci światli naukowcy i ich tematy to tylko w kategoriach humorystycznych buehehehe

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.