Galaktyka z trzema czarnymi dziurami

Opublikowano: 04.07.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 324

W galaktyce odległej od nas o 4 miliardy lat świetlnych odkryto trzy wielkie czarne dziury. Takie struktury to wielka rzadkość. Obecnie znamy tylko cztery podobne galaktyki.

Nowo odkryty system składa się z dwóch czarnych dziur okrążających się w odległości około 450 lat świetlnych. Poruszają się one wokół siebie z prędkością około 370 000 km/h. Trzecia dziura znajduje się w pewnym oddaleniu od tej pary. Cała trójka stanowi najbliżej położony względem siebie znany nam układ trzech czarnych dziur.

W miarę upływu czasu krążące wokół siebie dziury będą zacieśniały swoje orbity i w końcu się połączą. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu, iż trzy czarne dziury znajdują się tak blisko siebie możliwe będzie zaobserwowanie w ich sąsiedztwie postulowanych teoretycznie fal grawitacyjnych. Powinny się one pojawić tym bardziej, że dziury zbliżają się do siebie.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: Scientific American
Źródło: Kopalnia Wiedzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Lubię to !

lokso
Użytkownik
lokso

Ale one tam były 4 miliardy lat temu. Skąd wiadomo że jeszcze tam są?

luzak1977
Użytkownik
luzak1977

@lokso
Przecież nawet nie wiadomo, czy takie coś w ogóle istnieje. To jest czyjeś odkrycie, nie Twoje, nie moje, dlatego według mnie nie istnieje, bo ja nie widziałem. Każdy ma swój wszechświat i kończy się on tam gdzie widać. Wcisnąć kit każdy potrafi, ale udowodnić już niewielu.
Zresztą udowodnienie komuś, że coś tam albo tu jest, to nic innego jak przekonanie lub wmówienie.