Galaktyka Andromedy jest kosmicznym kanibalem

Opublikowano: 20.11.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1462

Zespół naukowców z University of Sydney odkrył, że galaktyka Andromedy była w stanie osiągnąć swój obecny rozmiar pochłaniając inne mniejsze układy gwiezdne. Opublikowali swoją pracę na portalu „arXiv”.

Naukowcy zauważyli, że po raz pierwszy odkryli kilka lat temu dziwne gromady kuliste, które tworzą strumień na obrzeżach galaktyki Andromedy. Teraz udało im się dowiedzieć, że te ślady są pozostałościami innych układów gwiezdnych, które galaktyka pochłonęła, zwiększając w ten sposób jej rozmiar. Według nich Andromeda „zjadła” co najmniej dwie gromady. Galaktyka pochłonęła pierwszy układ gwiezdny około ośmiu do dziesięciu miliardów lat temu, drugi – w ciągu ostatnich pięciu miliardów lat.

Naukowcy opierają się na przykładzie Andromedy, aby zrozumieć ścieżkę rozwoju Drogi Mlecznej, która jest niewygodna do obserwowania z Ziemi. Jeśli okaże się, że galaktyki mają ten sam wzorzec wzrostu, oznacza to, że nasza gromada gwiazd również pochłaniała w przeszłości swoje mniejsze odpowiedniki. Jednak istnieje również teoria o rozwoju Drogi Mlecznej w wyniku „pokojowego” wycofywania się materii międzygwiazdowej.

W tej chwili naukowcom udało się ustalić jedynie prędkość ruchu i skład chemiczny gromad kulistych. W przyszłości zamierzają oszacować odległość między poszczególnymi strukturami i zbudować trójwymiarowy model przepływu.

Zdjęcie: 7244907 (CC0)
Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.