Gadająca odzież dla niewidomych

Opublikowano: 05.01.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 602

„Ktoś teraz na ciebie patrzy”, „upuszczony przedmiot znajduje się po twojej lewej stronie” – takie informacje przekaże osobom głuchoniewidomym odzież projektowana przez zespół europejskich naukowców. Polacy są odpowiedzialni za upowszechnianie wyników prac nad odzieżą.

Nad odzieżą uszytą z inteligentnych tkanin, która może pełnić rolę interfejsu komunikacyjnego dla osób głuchoniewidomych będzie pracował zespół europejskich naukowców i przedsiębiorców z siedmiu krajów. Jednym z członków konsorcjum projektu SUITCEYES, na którego czele stoi szwedzki Uniwersytet w Borås, jest firma Harpo z Poznania – poinformowano w przesłanym PAP komunikacie.

Naukowcy opracują prototyp odzieży oparty na inteligentnych tkaninach. Zapewni on osobom głuchoniewidomym nowe możliwości komunikacyjne. Interaktywny, dotykowy interfejs pozwoli na zwiększenie zdolności poznawczych i poszerzenie sfery zmysłów.

Odzież zostanie wyposażona w czujniki i technologie, które umożliwią pozyskanie informacji o tym, co dzieje się w otoczeniu. „Pozwoli to na komunikację językową, usprawni proces uczenia się, a także zapewni danej osobie dostęp do rozrywki” – mówi prezes spółki Harpo Jarosław Urbański. “Wierzymy, że odzież będzie mogła być wykorzystywana również w innych dziedzinach, takich jak sport, np. przy monitorowaniu przez trenera ruchów sportowców, czy też przez nurków lub strażaków w sytuacjach ograniczonej widoczności i konieczności posiadania wolnych rąk” – dodaje.

Projekt będzie finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020. W ciągu trzech lat powstanie działający prototyp, który będzie mógł być przekształcony w produkt komercyjny. Polacy będą koordynować działania związane z upowszechnianiem wyników projektu oraz ich wykorzystaniem, w tym biznesowym.

Partnerzy konsorcjum mają do wykonania w projekcie różne zadania. Uniwersytet w Borås za pośrednictwem Szwedzkiej Szkoły Bibliotekoznawstwa, Informatyki i Inteligentnych Tkanin, stworzy inteligentny interfejs dotykowy. Greckie Centrum Badań i Technologii (CERTH), jest odpowiedzialne za technologię rozpoznawania twarzy i obiektów, przechwytywanie danych, tłumaczenie i semantykę. Uniwersytet w Offenburg z Niemiec wykorzysta mechanikę znaną z gier fabularnych i komputerowych do modelowania zachowań ludzi. Uniwersytet w Leeds z Wielkiej Brytanii zbada przyszłe potrzeby użytkowników, a także technologie związane z nawigacją i postrzeganiem otoczenia. Wolny Uniwersytet Amsterdamski z Holandii, odpowiedzialny też za kwestię psychofizyki dotyku, przetestuje prototyp. Firma Les Doigts Qui Rêvent z Francji utworzy sieć kontaktów z użytkownikami końcowymi.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.