Gabriel Boric zaprzysiężony na prezydenta Chile

Opublikowano: 13.03.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1491

W piątek, podczas inauguracyjnej uroczystości odbywającej się w portowym mieście Valparaíso, Gabriel Boric został zaprzysiężony na prezydenta Chile. Teraz przed 36-latkiem zadanie zaspokojenia rozbudzonych apetytów Chilijczyków na realną zmianę społeczną.

„Będziemy stawiać na autonomię polityczną na poziomie międzynarodowym, nigdy nie podporządkowując się niczyjej władzy, ale zawsze broniąc współdziałania i współpracy między narodami” – powiedział w swoim pierwszym prezydenckim przemówieniu Boric, który pod koniec grudnia pokonał w drugiej turze wyborów prezydenckich reprezentanta skrajnej prawicy, José Antonio Kasta. „W Chile nigdy już nie dojdzie do naruszeń praw człowieka” – dodał, nawiązując do czasów krwawej dyktatury gen. Pinocheta oraz brutalnego tłumienia protestów przez swojego poprzednika, Sebastiána Piñerę.

W styczniu, jeszcze jako prezydent-elekt, Boric przedstawił skład swojego gabinetu. Aż 14 z 24 stanowisk objęły w nim kobiety, m.in.: Camila Vallejo, towarzyszka Borica z czasów masowych strajków studenckich, Izkia Siches, lekarka-symbol walki z pandemią w Chile czy Maya Fernández, wnuczka prezydenta Salvadora Allende. Wraz z nimi nowy prezydent stanie przed zadaniem spełnienia pokładanych w nim nadziei. A te są spore – wśród obietnic wyborczych Borica znalazły się m.in.: reforma systemu podatkowego i emerytalnego, wzrost nakładów na usługi publiczne oraz baczenie nad procesem przyjmowania przez Chile nowej konstytucji, nad projektem której pracuje obecnie Konstytuanta.

Na uroczystość zaprzysiężenia przybyło wielu gości z zagranicy, wśród których byli prezydent Boliwii Luis Arce, prezydent Peru Pedro Castillo, prezydent Argentyny Alberto Fernández, prezydent Dominikany Luis Abinader i król Hiszpanii Filip VI. Do Chile przyjechał także były lider brytyjskiej Partii Pracy, Jeremy Corbyn. Wspominając swój młodzieńczy pobyt w tym kraju w przededniu triumfu wyborczego Salvadora Allende, przypomniał on dziedzictwo bohaterskiego prezydenta. ,,Zmobilizował on ogromne siły, aby doprowadzić do zmiany i sprawiedliwości społecznej” – powiedział Corbyn. Podkreślił również, że nowy prezydent będzie musiał sprostać wielu trudnym wyzwaniom, ale bez wątpienia będzie mógł liczyć na ,,dobre życzenia i wsparcie milionów ludzi z całego świata”.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.