Gabinet Mirthy Vásquez uzyskał wotum zaufania

Opublikowano: 07.11.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 807

Peruwiański Kongres Republiki udzielił wotum zaufania rządowi Mirthy Vásquez. Oznacza to, że drugi gabinet powołany przez prezydenta Pedro Castillo będzie mógł kontynuować prace i rozpocząć wdrażanie zapowiadanego programu prospołecznych reform.

Zgodnie z art. 130 peruwiańskiej konstytucji, zaprzysiężona 6 października szefowa rządu musiała w ciągu 30 dni od tej daty przedstawić Kongresowi program działania swojego gabinetu i uzyskać dla niego aprobatę parlamentarzystów. Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 68 deputowanych, przeciwko 56, a jedna osoba się wstrzymała. Większość głosów za wnioskiem pochodziła od kongresmenów z prezydenckiej partii Perú Libre, centrowej Acción Popular, centroprawicowej Alianza para el Progreso oraz centrolewicowych ugrupowań Juntos por el Perú i Partido Morado.

„Uważam, że wśród większości członków Kongresu zwyciężył zdrowy rozsądek, a także poczucie odpowiedzialności, ponieważ oznacza to głos nie tylko za rządem, ale także za krajem” – mówiła później Vásquez lokalnej stacji radiowej Exitosa. „Potrzebujemy stabilności, aby stworzyć warunki do rządzenia i rozpocząć wdrażanie pilnych reform” – dodała.

Niedługo przed głosowaniem nad wotum zaufania prezydent Pedro Castillo przyjął ślubowanie od nowego ministra spraw wewnętrznych, Avelino Guilléna. To były prokurator, który zdobył sławę doprowadzając przed oblicze sprawiedliwości byłego prezydenta Alberto Fujimoriego, obecnie odbywającego karę wieloletniego więzienia m.in.: za morderstwa na opozycjonistach. Guillén zastąpił na stanowisku szefa MSW Luisa Barranzuelę, który kilka dni temu złożył rezygnację. Media ujawniły bowiem, że łamiąc pandemiczne obostrzenia, wyprawił przyjęcie na Halloween.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.