G‑7 zapowiada konkurencję dla chińskiego programu „pasa i drogi”

Opublikowano: 13.06.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1874

Grupa G7 zaproponowała w sobotę próbę przeciwdziałania rosnącym wpływom Chin, oferując krajom rozwijającym się plan inwestycji w infrastruktury, który mógłby konkurować z wartą wiele bilionów dolarów inicjatywą „pasa i drogi” prezydenta Xi Jinpinga. G7 szuka spójnej odpowiedzi na rosnącą asertywność Xi po gwałtownym wzroście gospodarczym i militarnym Chin w ciągu ostatnich 40 lat.

Prezydent USA Joe Biden i inni przywódcy G7 mają nadzieję, że ich plan, znany jako inicjatywa Build Back Better World (B3W), zapewni przejrzyste partnerstwo infrastrukturalne krajom rozwijającym się. „Nie chodzi tylko o konfrontację lub walkę z Chinami” – stwierdził wysoki rangą urzędnik administracji Bidena. „Ale do tej pory nie oferowaliśmy pozytywnej alternatywy, która odzwierciedlałaby nasze wartości, nasze standardy i nasz sposób prowadzenia działalności”.

Grupa G7 i jej sojusznicy wykorzystają tę inicjatywę do zmobilizowania kapitału sektora prywatnego w obszarach takich jak klimat, zdrowie i bezpieczeństwo zdrowotne, technologia cyfrowa oraz równość płci informuje Biały Dom. Nie było od razu jasne, jak dokładnie ten plan będzie działał ani ile kapitału ostatecznie się przeznaczy.

Chiński program Belt and Road Initiative (BRI), który Xi uruchomił w 2013 r., obejmuje inicjatywy rozwojowe i inwestycyjne, które rozciągają się od Azji po Europę i poza nią. Ponad 100 krajów podpisało umowy z Chinami o współpracy w projektach BRI, takich jak koleje, porty, autostrady i inna infrastruktura.

Liderzy G7 – Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Francja i Japonia – chcą wykorzystać swoje spotkanie w nadmorskim kurorcie Carbis Bay, aby pokazać światu, że najbogatsze demokracje mogą zaoferować alternatywę dla rosnącej siły Chin.

Odrodzenie się Chin jako wiodącej potęgi światowej jest uważane za jedno z najważniejszych wydarzeń geopolitycznych ostatnich czasów, obok upadku Związku Radzieckiego w 1991 r., który zakończył zimną wojnę.

Chiny w 1979 r. miały gospodarkę mniejszą niż włoska, ale po otwarciu na inwestycje zagraniczne i wprowadzeniu reform rynkowych stały się drugą co do wielkości gospodarką na świecie i światowym liderem w zakresie szeregu nowych technologii.

Częścią nowego planu jest również przekonanie społeczeństw krajów wysoko rozwiniętych o konieczności zaciskania pasa i ograniczenia konsumpcji.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.