Fuzja warunkowa Orlenu i PGNiG

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na połączenie Polskiego Koncernu Naftowego Orlen i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Transakcja ta może dojść do skutku, jeżeli sprzedana zostanie spółka Gas Storage Poland – zarządzająca magazynami gazu PGNiG.

PGNiG zajmuje się głównie wydobyciem, importem, magazynowaniem i sprzedażą gazu ziemnego. Jest największym sprzedawcą hurtowym i detalicznym gazu w Polsce. Orlen (dawny CPN) jak wiadomo działa głównie w sektorze rafineryjnym, petrochemicznym, paliw płynnych oraz energii elektrycznej. Jest największym w Polsce odbiorcą gazu ziemnego oraz zajmuje się też jego sprzedażą.

Transakcja ta została zgłoszona do Komisji Europejskiej ze względu na wysokość światowego obrotu uczestników koncentracji. KE przekazała zaś sprawę do UOKiK, uznając, że fuzja będzie miała głównie wpływ na polskie rynki. Z analiz UOKiK wynikało, że sytuacja na rynku gazu ziemnego charakteryzuje się wzmacnianiem pozycji PGNiG i ograniczaniem działalności przez konkurentów PGNiG i PKN Orlen na rynku hurtowej sprzedaży gazu ziemnego.

Utrzymywanie zapasów obowiązkowych przez przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem gazem ziemnym z zagranicą jest warunkiem koniecznym dla zapewnienia możliwości prowadzenia takiej działalności. Ponieważ PGNiG mogłoby preferować członków swojej grupy kapitałowej czyli właśnie Gas Storage Poland, istniało ryzyko, że po koncentracji połączone firmy mogłyby ograniczać dostęp do magazynów gazu swoim konkurentom na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży gazu. Stąd warunek sprzedaży Gas Storage.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info