Fundusz Solidarności dla ofiar hiszpańskich represji

Opublikowano: 19.07.2021 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1137

Fundusz Solidarności gromadzi darowizny solidarnościowe od tysięcy anonimowych osób, które wspierają ofiary hiszpańskich represji wobec demokratycznych i pokojowych działań charakteryzujących kataloński ruch niepodległościowy.

Powstał z inicjatywy organizacji obywatelskich Asamblea Nacional Catalana i Òmnium Cultural, kiedy Hiszpania uwięziła ich przewodniczących, Jordiego Sáncheza i Jordiego Cuixarta. Teraz, gdy jest już 3300 represjonowanych, zarządza tym niezależne stowarzyszenie. Od 2017 r. do chwili obecnej Fundusz Solidarności przeznaczył 640 tys. euro na grzywny i opłaty adwokatów dla oddolnych bojowników oraz wpłacił 14,4 mln euro na kaucje nałożone przez sądy i organy administracyjne. Pomijając nieproporcjonalność kaucji i grzywien, spójrzmy na przykład nieuzasadnionego nadużycia: Fundusz Solidarności musiał pokryć 4,1 mln euro, których Sąd Najwyższy zażądał od rządu Katalonii za domniemane sprzeniewierzenie środków na referendum w 2017 r., ale także 6 mln euro, których sąd w Barcelonie zażądał od wysokich rangą urzędników za dokładnie ten sam paragraf!

Niemal równocześnie z ogłoszeniem przez premiera Pedro Sáncheza ułaskawienia dziewięciu przywódców niepodległościowych skazanych na długie kary więzienia, organ administracyjny, Trybunał Obrachunkowy, zażądał kaucji w wysokości 5,4 mln euro od 34 byłych wysokich urzędników i pracowników Generalitatu związanych z międzynarodową promocją Katalonii w latach 2011-2017. Jeśli do 21 lipca nie zdeponują oni wygórowanych kaucji, zostaną skonfiskowane ich nieruchomości, pensje i emerytury. Jak wyjaśnia prawnik Carlesa Puigdemonta na stronie https://www.lrp.cat/opinio/article/1998210-jutge-i-part.html: “Jest to działanie złośliwe o jawnym charakterze nękania, mające na celu jedynie spowodowanie szkody, tym razem majątkowej”. Również 33 laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii krytykuje Trybunał Obrachunkowy i popiera jednego z prześladowanych, Andreu Mas-Colella, byłego profesora Harvardu i ministra gospodarki w katalońskim rządzie w latach 2010-2016 (www.elnacional.cat/en/politics /nobel-prize-prize-ekonomiści-mas-colell-spain-court-accounts_622763_102.html).

W obliczu tej ofensywy przeciwko katalońskim przywódcom i pracownikom, rząd kataloński stworzył fundusz w wysokości 10 milionów euro, aby zagwarantować te i przyszłe kaucje. W oczekiwaniu na zablokowanie tego funduszu przez hiszpańskie sądy (co jest prawdopodobne, ponieważ zarówno rząd hiszpański, jak i partie opozycyjne rozważają wniesienie sprawy do sądu), Fundusz Solidarności został ponownie uruchomiony i w ciągu zaledwie trzech dni zebrał już 300 000 euro w postaci darowizn od obywateli i nadal rośnie.

Autorstwo: Maria M. Garayoa z Katalonii
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.