Fundusz Kościelny kosztuje nas coraz więcej

Opublikowano: 29.07.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 565

Za emerytury i renty duchownych w ubiegłym roku polscy podatnicy zapłacili rekordowo dużo: 159 mln zł – informuje Najwyższa Izba Kontroli w sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa w części dotyczącej wyznań i mniejszości.

Jeszcze do 2012 fundusz nie przekraczał 100 milionów. „Na wzrost wydatków miała wpływ decyzja parlamentu o wznowieniu od 2016 r. udzielania dotacji z Funduszu Kościelnego na konserwację i remonty obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej” – wyjaśnia dysponujące pulą kościelnych pieniędzy MSWiA.

Ale nie oszukujmy się – fundusz od 2012 sukcesywnie wzrastał (choć nie tak drastycznie jak za PiS): w 2013 było to już 118 mln, w 2014 – 133, w 2015 – 128, a w 2016 – 145.

„Wydatki na Fundusz Kościelny uzależnione są między innymi od kwoty minimalnego wynagrodzenia, które systematycznie rośnie. W związku z tym rośnie także wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne duchownych” – wyjaśnia resort, starając się łagodzić nastroje.

Lwia część funduszu trafia oczywiście w ręce Kościoła katolickiego. Świadczenia dla księży kosztują nas coraz więcej. Oprócz funduszu realnie pieniądze z budżetu państwa idą również na nauczanie religii w szkołach, katolickie uczelnie oraz ordynariaty polowe. Na początku czerwca poseł Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów wysłał do Mateusza Morawieckiego interpelację. Zapytał w niej o szczegółowe wydatki funduszu w latach 2015-2018 czyli od początku kadencji obecnego rządu, a także o te dodatkowe koszta.

“Na razie pewne jest tylko tyle, że wsparcie dla Kościoła jest liczone w miliardach. Gdy otrzymamy precyzyjną informację, będziemy mogli rozmawiać m.in. o tym, czy ma sens utrzymywanie Funduszu Kościelnego” – powiedział mediom poseł, który jeszcze nie dostał odpowiedzi z KPRM.

W 2013 roku kardynał Kazimierz Nycz stwierdził, że w sumie na kościół co roku państwo wykłada 2 mld zł. Na dużo wyższą kwotę (14 mld) oszacował je autor książki „Kasa Pana Boga – Raport ze śledztwa w sprawie majątku Kościoła w Polsce”, wydanej w 2010.

W swoim drugim expose Donald Tusk zapowiadał zastąpienie funduszu kościelnego odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc. Hierarchowie zgodzili się na to po długich negocjacjach, jednak po objęciu władzy przez PiS reformę ostatecznie zarzucono.

Autorstwo; WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kaczor3333
Użytkownik
Kaczor3333

Ziemia dla Ziemniaków, Księżyc dla Księży.

Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Tu się kłania polska natura o rozdawnictwo na dzieci dali a ja wtchiwywalam i nic nie dostałam, a jak marnotrawstwo na księży którzy maja swój biznes z cenukami za usługę to śmiało można ich porównać do prostytutek ślub tyle chrzest tyle pogrzeb tyle a one oral, anal, sex,tyle. No i dwa zawody nie płacą podatków z czego tylko 1 jest dofinansowany i to ten co oprócz usług zebrze na tace co msze. Ale oczywiście każdy ksiądz rocznie musi wysłać 40 tys do Watykanu albo przeniosą na zadupie.
I tak mamy najbogatsze państwo które nie da nic potrzebującym prócz słowa.
Zawsze będą pieniądze na kościół, limuzyny,loty cesna, na walki, przekręty bo świnka przezre wszystko i jeszcze będzie krzyczeć ze mało wiec takie programy jak 500+ emerytura dla matek 4 dzieci całe 600 zł do łapy tylko dla tych bez szkoły nie wiem dlaczego to chomonto dla świń które nami rządzą by nie miały pełnego koryta.