Fukushima, Czarnobyl i reszta
„Uczony” nie znaczy „nauczony”!
Po eksplozjach w japońskich elektrowniach jądrowych a wcześniej w Czernobylu, eksplodowały wypowiedzi „uczonych”, w tym polityków i reszty „wiedzących” na temat elektrowni jądrowych i zagrożeń związanych z eksploatacją tychże! Używane są zwroty „procedury awaryjne”, „wytrzymałość reaktorów” i inne! A czemu brak w tym wszystkim omówienia zasady działania i obowiązujących kryteriów bezpieczeństwa podstawowego w eksploatacji reaktorów jądrowych tego typu?
Trochę informacji o procesie pozyskania paliw jądrowych.
Aby uzyskać paliwo jądrowe w postaci czystego uranu, z rudy uranowej o niskim stężeniu, czyli zawartości masy uranu w jednostce objętości mieszaniny jaką jest ruda, przy pomocy rozbudowanych procesów technologicznych zwiększa się stężenie czyli gęstość uranu w produktach wielofazowego przerobu.
Proces technologicznie możliwego do wykorzystania rozpadu uranu zaczyna się po przekroczeniu masy krytycznej, należy przez to rozumieć minimalną masę i stopień zagęszczenia masy uranu do objętości. Przy czym istotna jest obecność spowalniacza neutronów! Skuteczność wychwytu neutronów, przez jądra atomów biorących udział w rozpadzie, jest zależna od prędkości tych neutronów! Dla podwyższenia sprawności energetycznej reakcji, w reaktorach stosuje się spowalniacze neutronów!
Skoro zagęszczenie paliwa jest elementem tak istotnym w procesie technologicznie możliwego do wykorzystania rozpadu paliwa jądrowego, dla czego program pracy i konstrukcja reaktorów nie przewiduje awaryjnego rozłożenia, czyli samoczynnej fragmentacji rdzenia reaktora na elementy bezpieczne??! Powstrzymanie reakcji łańcuchowych przez automatyczne pofragmentowanie czyli rozczłonkowanie rdzenia i rozłożenie fragmentów w sposób gwarantujący zachowanie stanu powstrzymania tych reakcji, powinien być kluczowym rozwiązaniem technicznym, kluczującym zgodę na budowę i uruchomienie reaktora jądrowego!!
Może ktoś bardzo mądry w tej materii, wyjaśni mi i pozostałym obywatelom, stan lekceważenia oczywistych zależności na które wskazałem? Przy mieszaninach gazów wybuchowych, w celu ograniczenia zagrożenia, uruchamiane są układy zmniejszające stężenie paliwa w powietrzu! Nie jest to przypadkiem analogia??? Przy przekroczeniu stężenia 25% dolnej granicy wybuchowości, obowiązana jest włączyć się wentylacja awaryjna zmniejszająca stężenie gazów wybuchowych! A jak się to ma do działania systemów awaryjnych w reaktorach o których jest gorąco? Są takowe???
Im głupszy uczony, idiota decydent, tym skutki bardziej nieprzewidywalne!
Autor: Andrzej Tomasz Sobolewski
Źródło: iThink