FSB zatrzymała podejrzanych o atak na Most Krymski

Opublikowano: 13.10.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1506

Rosyjski wywiad FSB poinformował, że zatrzymał osiem osób podejrzanych o atak na most Krymski – pięciu Rosjan i trzech mieszkańców Ukrainy i Armenii. Według rosyjskiej agencji informacyjnej TASS, FSB wskazała szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa jako sprawcę zamachu. Kijów nie potwierdził odpowiedzialności za sobotni wybuch na moście, który łączy Rosję z anektowanym Krymem.

Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej ogłosiła: „Obecnie w ramach postępowania karnego zatrzymano pięciu obywateli Rosji oraz trzech obywateli Ukrainy i Armenii, którzy brali udział w przygotowaniu przestępstwa”.

Dodano, że służby ustaliły, iż atak na most został zorganizowany przez wywiad Ministerstwa Obrony Ukrainy, jego szefa Kyryła Budanowa, jego pracowników i agentów. Na moście Krymskim, który łączy rosyjski ląd stały z półwyspem Krym, zawalił się fragment jezdni, a cysterny na kolejowej części konstrukcji zapaliły się po sobotnim wybuchu. Rosyjskie władze podały, że wybuch spowodowała bomba w ciężarówce. W wyniku wybuchu zginęły cztery osoby – podają rosyjskie media.

Prezydent Rosji Władimir Putin określił zmasowane rosyjskie uderzenia rakietowe na ukraińskie miasta w ostatnich dniach jako odwet za ukraińskie ataki, do których zaliczył „terrorystyczny atak” na most Krymski.

Według FSB ładunek wybuchowy był zamaskowany w rolkach folii polietylenowej na 22 paletach o łącznej wadze 22,770 kg. Ładunek ten został wysłany na początku sierpnia z ukraińskiego portu w Odessie i dotarł do Rosji przez Bułgarię, Armenię i Gruzję, z kilkoma zmianami w dokumentach przewozowych. Ładunek, który, jak się wydaje, został wysłany przez firmę z Uljanowska do nieistniejącej firmy na Krymie, został załadowany na ciężarówkę należącą do mieszkańca Rosji, Makira Jusubowa, 7 października, która wyjechała do Symferopolu na Krymie.

Ładunek, cały czas monitorowany przez oficera ukraińskiego wywiadu podającego się za Iwana Iwanowicza, eksplodował rano 8 października na moście Krymskim. FSB dodała, że śledztwo trwa, jak podaje Interfax, i podkreśliła, że wszyscy organizatorzy i wspólnicy, w tym cudzoziemcy, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

FSB poinformowała również o udaremnieniu planowanego przez ukraiński wywiad „ataku terrorystycznego” na terminal transportowy w rosyjskim mieście Briańsk, zatrzymując Ukraińca, który obecnie współpracuje ze śledczymi.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Echo24.cz
Wideo: YouTube.com [1] [2]
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.