FSB szuka “nielegalnych ekstremistów”

Opublikowano: 29.03.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 711

Nielegalnych grup ekstremistycznych, które piorą brudne pieniądze szukała FSB przez cały miesiąc. Przeprowadzono ok. 2 tys. rewizji w organizacjach pozarządowych działających w Rosji, w tym w wielu zajmujących się obroną praw człowieka i walczących z korupcją.

Przeszukano biura m.in. Memoriału, Amnesty International, Human Rights Watch i Transparency International. Skontrolowano również zajmujący się nauczaniem języka francuskiego ośrodek Alliance Francaise.

Kontrole i przeszukania w organizacjach pozarządowych w Rosji zaczęły się po lutowym przemówieniu prezydenta Władimira Putina skierowanym do Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Putin wezwał FSB do skupienia uwagi na grupach finansowanych z zagranicy. Po powrocie na Kreml w maju 2012 roku Putin podpisał ustawy zaostrzające kontrolę nad organizacjami pozarządowymi; te, które otrzymują fundusze z zagranicy, muszą się zarejestrować jako “zagraeleniczni agenci”.

– Kontrole i przeszukania w organizacjach pozarządowych (NGO) w Rosji mają na celu wykrycie nielegalnych grup ekstremistycznych oraz walkę z praniem brudnych pieniędzy – oświadczyła dzisiaj rzeczniczka rosyjskiej Prokuratury Generalnej Marina Gridniewa.

Putin zarzuca zagranicznym rządom, w tym rządowi Stanów Zjednoczonych, mieszanie się w rosyjską politykę wewnętrzną.

Przeszukania w siedzibach NGO działających w Rosji wywołały krytykę społeczności międzynarodowej. Francja i Niemcy wezwały rosyjskich ambasadorów w celu wyjaśnienia przyczyn kontroli, a UE, USA i Wielka Brytania wyraziły zaniepokojenie.

Autor: Marek Nowicki
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. whirlwind 29.03.2013 18:25

    Ja się Putinowi nie dziwię. Amerykanie od dawna prowadzą indoktrynację młodzieży rosyjskiej właśnie poprzez organizacje pozarządowe, które zajmują się aktywizacją polityczną młodych Rosjan i Rosjanek.

    http://wolnemedia.net/polityka/rosja-i-globalna-agenda-usa/

    Chciałbym polecić przy tej okazji wykład pod tytułem “Jak napaść na państwo”. Trwa on godzinę i pan Bezmienow wyjaśnia jak zniszczyć państwo nie wysyłając przeciwko mu ani jednego żołnierza. Gwarantuję, że po seansie tego wykładu będziecie w zupełnie inny sposób patrzeć na zachowanie Putina. Wykład z napisami PL.

    http://www.youtube.com/watch?v=lWIpFvGrNak

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.