Frontex pomoże Polsce w odsyłaniu migrantów do domu?

Opublikowano: 23.10.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1199

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki oświadczył, że Polska nie potrzebuje pomocy Frontexu przy ochronie granic, może jednak skorzystać ze wsparcia przy wysyłaniu migrantów do krajów pochodzenia.

W rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki powiedział, że Frontex pomoże Polsce w odsyłaniu przedostających się z Białorusi do Polski nielegalnych migrantów do krajów ich pochodzenia. Zaznaczył też, że obecnie nie ma potrzeby angażowania Frontexu do ochrony polskich granic.

„Na dzisiaj nie widzimy potrzeby zaangażowania Frontexu w działania na naszej granicy. Obecnie odcinka granicy z Białorusią chroni ponad 7 tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy Wojska Polskiego. Będzie ich więcej, a granica polsko-białoruska jest krótsza od litewsko-białoruskiej” – powiedział wiceminister Grodecki. „Chcemy jednak współpracować z Frontexem w zakresie readmisji, czyli powrotów migrantów do krajów pochodzenia” – zaznaczył wiceszef MSWiA.

Jak przekazał wiceminister, szef Frontexu Fabrice Leggeri podczas niedawnej wizyty na granicy deklarował, że Frontex zaangażuje się w organizację lotów z Polski do krajów pochodzenia migrantów. „Chcemy z tej oferty skorzystać. Na tym polu wsparcie Frontexu jest istotne. Frontex ma wypracowany system powrotowy. Dysponuje wykwalifikowanymi ludźmi, narzędziami i środkami finansowymi” – zaznaczył Grodecki. „Trwają obecnie rozmowy na ten temat. Mamy już grupę osób, które otrzymały decyzję powrotową. Mam nadzieję, że niedługo Frontex będzie mógł zorganizować taki lot” – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Jak informuje „Super Express”, prezydent Duda i premier Morawiecki podjęli decyzję o wysłaniu na Białoruś pomocy humanitarnej dla migrantów. „Wśród asortymentu znajdzie się m.in. 412 łóżek polowych, 600 koców, 1120 prześcieradeł i trzy namioty z wyposażeniem. Oprócz tego Polska przekaże środki ochrony indywidualnej – maseczki ochronne, rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji” – informuje gazeta.

Konwój z pomocą z Polski ma się składać z trzech samochodów dostawczych, które mają czekać na wpuszczenie na terytorium Białorusi do końca przyszłego tygodnia albo do momentu, aż zostaną podjęte inne decyzje.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.