FRIPON poszuka meteorytów

Opublikowano: 18.06.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 680

We Francji uruchomiono sieć kamer, których zadaniem jest przeglądanie nieba w poszukiwaniu meteorytów. Sieć składa się obecnie z 68 urządzeń. Gdy zarejestrują one spadający meteor, możliwe będzie określenie w przybliżeniu miejsca jego upadku, a tysiące ochotników będą mogły poszukać kawałka kosmicznej skały. Jak zapewniają organizatorzy systemu, do końca roku zostanie on rozbudowany do około 100 kamer, dzięki czemu będzie jednym z największych i najgęstszych systemów wyszukujących meteoryty. “Jeśli jutro we Francji spadnie meteor, będziemy wiedzieli skąd nadleciał i gdzie mniej więcej upadł” – mówi Jeremie Vaubaillon, astronom z Obserwatorium Paryskiego i jeden z organizatorów FRIPON (Fireball Recovery and InterPlanetary Observation Network).

Znalezione na Ziemi meteoryty zdradzają nam historię Układu Słonecznego, a szczególnie cenne są te o znanych trajektoriach. Dzięki temu można zbadać, z których części Układu pochodzą. Jak mówi Peter Jenniskens z SETI Institute, każdego roku ludzie znajdują zaledwie 1-3 meteorytów o znanej trajektorii. Francuzi mają niezwykle ambitne plany – chcą każdego roku znajdować na terenie swojego kraju 1 meteoryt o znanej trajektorii. Nie będzie to łatwe. Dość wspomnieć, że badacze ze Spanish Meteor Network znaleźli w ciągu 12 lat zaledwie 2 meteoryty tego typu.

FRIPON to sieć niezwykle gęsta i równomiernie rozłożona. Kamery znajdują się w odległości 70-80 kilometrów od siebie w laboratoriach, muzeach i innych budynkach. Jest to też pierwsza w pełni automatyczna i skomunikowana sieć. Gdy któraś z kamer zauważy meteoryt, informacja na ten temat jest wysyłana do centralnego komputera w Paryżu. Gdy meteoryt zostanie zarejestrowany przez 2 lub więcej kamer naukowcy pracujący przy FRIPON otrzymują e-maila z opisem trajektorii oraz przypuszczalnym miejscem lądowania o polu 1 x 10 kilometrów. Początkowo poszukiwaniem meteorytów będą zajmowali się sami naukowcy, jednak w ciągu najbliższych lat przy FRIPON ma powstać wielotysięczna społeczność, której członkowie będą przemierzali Francję w poszukiwaniu kamieni z nieba.

Brigitte Zanda uważa, że w poszukiwania zaangażuje się 1 osoba na 1000. Jako, że naukowcy chcieliby mieć w każdej części Francji zespół składający się z 30 osób, oznacza to, że społeczność skupiona wokół FRIPON musi liczyć setki tysięcy ludzi.

W XX wieku na terenie Francji znajdowano średnio 1 meteoryt co dekadę. W XIX wieku średnia liczba znajdowanych meteorytów wynosiła 1 każdego roku.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Nature.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.