Freeport McMoran niemile widziany na Kalimantanie
Działacze ekologiczni ze środkowego Kalimantanu, na wyspie Borneo w Indonezji, protestują przeciwko jakimkolwiek pracom firmy PT Kalimantan Surya Kencana, operującej we współpracy z amerykańskim koncernem Freeport McMoran Cooper & Gold. Demonstrujący obawiają się, że eksploatacja złota w centralnej części Kalimantanu doprowadzi do agrarnego konfliktu.
Według dyrektora Walhi, Kaltenga Arie Rompasa, jednym z powodów odrzucenia obecności Freeport McMoran jest tragiczne dziedzictwo prac Freeport Indonesia w Papui Zachodniej. Arie Rompas przypomniał, że spółka Freeport McMoran operuje tam od 1967 roku. 45-letnia obecność amerykańskiego giganta pomimo wielomiliardowych zysków, nie ofiarowała papuaskim ludom żadnego dobra, prowadząc za to do konfliktów, katastrofy ekologicznej i ubóstwa.
Arie Rompas uważa, że górnicza inwestycja w środkowym Kalimantanie przyniesie nierówności w kwestii kontroli nad zasobami naturalnymi i wkrótce doprowadzi do konfliktów, w tym także terytorialnych. Zdaniem dyrektora Walhi w przypadku rozpoczęcia prac, górniczej penetracji będzie podlegał obszar o powierzchni 121 tysięcy hektarów, rządowe źródła mówią o powierzchni dwa razy mniejszej.
W ocenie Ariego, rząd powinien odrzucić propozycje Freeport Mc Moran i zastanowić się nad celowością wielkiego przemysłu wydobywczego, wchodzącego do Kalimantanu. Organizacja Save Our Borneo (SOB) podąża w tym samym kierunku. W jej opinii należy odrzucić tą formę kontroli nad bogactwami naturalnymi, wdrażaną przez zagraniczne koncerny, w tym Freeport McMoran. Zagraża ona zarówno suwerenności ludów autochtonicznych na Borneo, jak i środowisku w centralnym Kalimantanie. „Pro-rynkowe inwestycje często nie szanują lokalnej mądrości, roli wspólnoty, jak również ochrony środowiska naturalnego” – czytamy w podsumowaniu.
Opracowanie dla „Wolnych Mediów”: Damian Żuchowski
Na podstawie: michr.net, indonesia.ucanews.com