Francuzi eliminują wegetarianizm ze szkół?

Opublikowano: 09.11.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 653

Wszystkie posiłki serwowane w publicznych i prywatnych szkołach Francji muszą zawierać produkty pochodzenia zwierzęcego – nakazują rozporządzenia wydane 2 października 2011 przez francuski rząd.

Nowe przepisy pozbawiają sześć milionów dzieci możliwości zjedzenia w szkole wegetariańskiego posiłku. Podobne regulacje zapowiadane są także we francuskich szpitalach, więzieniach i wszystkich innych placówkach objętych kateringiem – donosi Europejskie Stowarzyszenie Wegetarian i komentuje: „Kwestia moralnego traktowania zwierząt jest tematem żywym nie tylko we Francji, ale i na całym świecie. Nikt nie powinien być wykluczany, jeśli sumienie nie pozwala mu na jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego”.

Przeciwnicy rozporządzeń wskazują na niezgodność nowych przepisów z Europejską Kartą Praw Podstawowych, według której: „każdy ma prawo do wolności myśli, sumienia i religii”. „Francuskie regulacje opierają się też na przestarzałych danych na temat wartości odżywczych produktów” komentuje sprawę Anna Olszewska, Dyrektor Departamentu Zakupów i Marketingu Bio Planet. „Mięso i nabiał są cennym, ale nie wyłącznym źródłem wartościowych białek, żelaza czy wapnia. W odpowiednio zbilansowanej diecie z powodzeniem zastępują je produkty strączkowe, orzechy czy świeże warzywa”.

Wprowadzając nowe przepisy francuscy prawodawcy wykorzystali rekomendacje dotyczące grupowego żywienia pochodzące z 2007 roku, mimo że zostały one zaktualizowane wcześniej tego roku o rozdział poświęcony niezwierzęcym źródłom protein. Rok wcześniej, w styczniu 2010 roku francuski minister rolnictwa Bruno Lemaire zdeklarował, że celem rządu jest taka redefinicja polityki żywieniowej kraju, by chroniła ona francuski system rolnictwa, kładący ogromny nacisk na produkcję zwierzęcą.

Opracowanie: Anna Kierzkowska
Zdjęcie: CG94 photos
Na podstawie: Wasty & Wise
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. Raptor 09.11.2011 15:26

  …lub zostawić ryż i zjeść kotlet i warzywa 😉

 2. TheLovePolice 09.11.2011 16:45

  …lub zjeść ryż i warzywa, a kotletem rzucić w kucharza.

 3. guarana 09.11.2011 18:57

  ciekawe czy żydowskie dzieci będą zmuszać do jedzenia wieprzowiny…

 4. MamDosc 09.11.2011 19:41

  Żydowskie dzieci występują tylko w prywatnych szkołach-własne menu i takie rzeczy.

 5. memento 09.11.2011 20:43

  Mój kolega chodził do prywatnej szkoły, ale nie wykupywał obiadów, bo żarcie było podobnież tak niestrawne jak i w innych placówkach. A co tak o żydach rozmawiamy? To francuskie przepisy, a nie polskie, więc możecie być chwilowo spokojni o swoje dzieci.

 6. Rozbi 09.11.2011 21:31

  Hmm, jakim cudem można centralnie decydować o tym co podajądo jedzenia w szkole…

  Oto mamy kolejny przykład owego “kapitalizmu” i “wolnego rynku” – które tak wiele osób tutaj uwaza ża wrzód na naszym społeczeństwie.

 7. memento 09.11.2011 22:43

  Dla Ciebie wszystko jest kolejnym przykładem owego “kapitalizmu” i “wolnego rynku”, guarana i MamDosc pewnie będą ciągnęli temat żydów, być może doczekamy się też kwestii powrotu do natury, NWO, zabójczych chemikaliów w mięsie, zależy kto wpadnie na tą notkę o ustawie.
  Czasami zastanawiam się czy informację na tym portalu są w ogóle potrzebne, czy nie łatwiej byłoby założyć parę działów typu “wolny rynek kontra socjalizm”, gdzie ludzie mogliby “dyskutować”.

 8. Ulanska Fantazja 10.11.2011 08:55

  Jak na razie cały czas jest opcja “bez wieprzowiny” i “bez mięsa”, żydowskie dzieci zawsze mogą wybrać ta pierwsza opcje. Tak samo jak dzieci muzułmańskie, których jest bez porównania więcej.
  MamDosc – mój syn nie chodzi do prywatnej szkoły i ma w klasie dwoje żydowskich dzieci.

 9. fx27 11.11.2011 22:17

  Można opiec te wieprze ,które wydały to rozporządzenie. Też mięsko….

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.