Francuskie testy atomowe z 1960 r. wciąż zabijają ludzi

Opublikowano: 15.02.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 930

13 lutego 1960 roku Francja na południu skolonizowanej Algierii, w regionie Reggane, przeprowadziła pierwszą próbę nuklearną. W sumie w ciągu następnych 6 lat przeprowadzono 17 eksplozji nuklearnych – podają oficjalne statystyki.

Obszar ten jest nadal skażony, nie można przywrócić tam normalnego życia. Miejscowi naukowcy twierdzą, że skażenie radioaktywne powoduje mutacje genetyczne i nieodwracalne zmiany u wszystkich żywych istot.

Nie ma oficjalnych statystyk dotyczących liczby ofiar. Jedyne dane znajdują się w rejestrach francuskiego przedstawiciela Kościoła, który mówi o 42 tysiącach ofiar testów jądrowych. Trzy lata temu francuskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że liczba ofiar wynosiła 27 tysięcy osób. To byli francuscy żołnierze i algierscy mieszkańcy okolicznych terenów. Jednak liczby te nie uwzględniają przedwczesnych zgonów potomków tych osób, które zostały dotknięte rakiem i innymi chorobami związanymi z napromieniowaniem. Do tej pory skażone obszary są niebezpieczne dla życia i zdrowia. Przedstawiciel „Aresztowanych pustyni” (związek ludzi, którzy odbywali kary w regionach pustynnych Algierii od 1992 do 1996 roku) Nureddin Mauhub powiedział, że wielu więźniów w czasie odbywania kary więzienia na pustyni zostało napromieniowanych.

Inżynier jądrowy Ammar Mansuri powiedział gazecie „Al-Arabi Al-Jadid”, że w rzeczywistości eksplozji nuklearnych w Algierze było więcej. “Francja przeprowadziła 13 podziemnych eksplozji jądrowych, 4 naziemne, 4 testy z plutonem i 35 innych testów.” Według niego, dokumenty dotyczące testów jądrowych zostały przekazane rządowi algierskiemu zaledwie 10 lat temu. Niektóre dokumenty są nadal utajnione. Z tych powodów w ubiegłym stuleciu nie przeprowadzono systematycznych obserwacji ani badań na tym obszarze. W związku z tym nie podjęto też żadnych kroków w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Trudno powiedzieć, jak zmienił się poziom zanieczyszczeń w ciągu ostatnich dziesięcioleci i czego można się spodziewać w przyszłości.

Rząd algierski mówi, że zanieczyszczony obszar wynosi ponad 100 km2, informuje na stronie internetowej „Al-Arabi Al-Jadid”. Jednak problemy nie kończą się na tej strefie. To jest obszar pustynny, a wiatry przenoszą skażone cząstki do formalnie czystych obszarów. Teraz istnieje potrzeba zbadania poziomu promieniowania na pustyni, aby dokładnie określić granice skażonego obszaru.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.