Co wolno wojewodzie, to nie tobie, smrodzie?

Opublikowano: 14.11.2018 | Kategorie: Gospodarka, Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2472

Kilka dni temu ujawniono, iż spółka Czech Media Invest przejęła 49 proc. udziałów w ogólnofrancuskim dzienniku “Le Monde”. Franck Riester, francuski minister kultury, poproszony o komentarz przyznał, że “przejmowanie całości lub części francuskich mediów przez zagraniczne podmioty może być obarczone pewnym ryzykiem”. Co ciekawe – w Polsce przez większość czasu po 1989 roku nikt żadnego ryzyka nie dostrzegał. Mimo to w rankingu wolności mediów tworzonym przez francuską organizację “Reporterzy bez Granic” nasz kraj plasuje się dużo niżej od Francji.

“Le Monde” to francuski dziennik centrowo-lewicowy o zasięgu ogólnokrajowym. Od niedawna ma on nowego współwłaściciela. Otóż 49 proc. udziałów w spółce wydającej “Le Monde” kupił podmiot o nazwie “Czech Media Invest”. Spółka ta należy do Daniela Kretinsky’ego – jednego z najbogatszych ludzi w Czechach.

Co istotne – pakiet 49 proc. udziałów w “Le Monde”, które nabyła spółka kontrolowana przez Kretinsky’ego, nadal jest pakietem mniejszościowym. Pozostałe 51 proc. udziałów wciąż należy do rodowitego Francuza – Xaviera Niela, który póki co nie zamierza się go pozbyć.

Pomimo tego, że gazeta pozostanie we “francuskich rękach” niepokój z powodu transakcji nabycia 49 proc. udziałów w “Le Monde” przez czeski kapitał wyraził Franck Riester – francuski minister kultury. Stwierdził on, że “przejmowanie całości lub części francuskich mediów przez zagraniczne podmioty może być obarczone pewnym ryzykiem”. Niestety nie określił o jakie ryzyko dokładnie chodzi. Możemy się tylko domyślać, że członkowi francuskiego rządu nie podoba się, że jedna (podkreślam – jedna!) francuska gazeta będzie po części “czeska”. Taki stan rzeczy jest tylko potwierdzeniem tezy, że kapitał ma jednak narodowość, a francuskie elity polityczne są pod tym względem wyczulone (szczególnie, gdy mowa o mediach o zasięgu ogólnokrajowym).

W Polsce przez większość czasu po 1989 roku, nikt nie widział żadnego ryzyka w tym, że zagraniczny kapitał (głównie niemiecki i francuski) przejmuje swobodnie kontrolę nad naszym rynkiem medialnym. Refleksja na ten temat pojawiła się dopiero w ostatnich latach, niemniej nie pociągnęła ona – jak do tej pory – żadnych zmian natury legislacyjno-koncesyjnej. Mimo to francuska organizacja “Reporterzy bez Granic” postanowiła, że w tworzonym przez siebie światowym rankingu wolności mediów, uwali nasz kraj z 18. (2015 rok) na 58. miejsce (2018 rok). Dziś w rankingu jesteśmy gdzieś pomiędzy Madagaskarem a Haiti. Tylko dlatego, że nasze elity polityczne zaczęły myśleć jak francuski minister kultury.

Powstaje pytanie – czy “Reporterzy bez Granic”, w najnowszej edycji swojego rankingu wolności mediów, uwalą Francję tak samo nisko jak uwalili Polskę? Wszak francuski minister, tak jak niektórzy członkowie polskiego rządu, dostrzega ryzyka związane z “przejmowaniem całości lub części francuskich mediów przez zagraniczne podmioty”. Ponadto jakie znaczenie dla obiektywności rankingów tworzonych przez “Reporterów bez Granic” ma fakt, iż w jej radzie tej organizacji zasiada, nie kto inny, jak sam Adam Michnik z “Gazety Wyborczej”?

Na podstawie: WirtualneMedia.pl, RSF.org [1] [2]
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.