Francuski musi być chroniony przed imperializmem USA-UK

Opublikowano: 17.06.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 153

Grupa blisko stu intelektualistów z dwudziestu pięciu krajów wystosowała specjalny listy do francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Domagają się w nim większej ochrony języka francuskiego na całym świecie, który ich zdaniem jest wypierany przez mowę angielską, co ma być dowodem na stale rosnące wpływy „angloamerykańskiego imperializmu”.

List otwarty do francuskiej głowy państwa podpisało stu przedstawicieli środowisk intelektualnych i naukowych z całego świata, zaś wśród nich znaleźli się między innymi pochodzący z Belgii francuski pisarz Didier Van Cauwelaert czy akadyjski piosenkarz Zachary Richard. Ich zdaniem język francuski znalazł się obecnie w kryzysie i jest powoli wypierany przez język angielski.

Ma być to widoczne nawet w samej Francji, która jest coraz bardziej uległa wobec „anglo-amerykańskiego imperializmu”, co sygnatariusze apelu uznają za kapitulację wobec obcych wpływów. Aby odwrócić negatywne wpływy francuscy urzędnicy powinni między innymi zrezygnować z używania zagranicą angielskiej mowy, ponieważ i tak jest on używany w większości organizacji międzynarodowych, stąd przedstawiciele innych krajów powinni poznawać francuski.

Ponadto sygnatariusze listu do Macrona twierdzą, że powinien on przerwać „samobójczy marsz w kierunku intronizacji języka angielskiego” poprzez swoiste nadanie mu statusu drugiego języka narodowego. W tym celu francuski prezydent powinien położyć kres „świętokradztwu”, jakim ma być prowadzenie lekcji ogólnych w szkołach i na uniwersytetach właśnie po angielsku.

Na podstawie: Leparisien.fr, Valersactuelles.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o