Francuscy rolnicy wyprowadzili setki traktorów na ulice Paryża

Opublikowano: 09.02.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2670

Kilkaset traktorów wyjechało w środę na ulice Paryża w ramach protestu rolników, którzy sprzeciwiają się wprowadzonemu przez państwo zakazowi stosowania niektórych nawozów — poinformowały w środę francuskie i niektóre europejskie media.

Długie kolumny ciągników przez kilka godzin przybywały na esplanadę przed Domem Inwalidów w 7. okręgu, gdzie w pobliżu znajduje się Ministerstwo Rolnictwa i Suwerenności Żywnościowej kraju. Według organizatorów w rajdzie wzięło udział łącznie około 2 tys. rolników, a na ulice Paryża wyjechało 500 różnych pojazdów rolniczych. Ciągniki od rana przybywają na ruchliwe autostrady, poważnie spowalniając ruch. Według portalu „Sytadin” korki wczoraj rano sięgnęły 425 km w metropolii, znacznie dalej, niż w zwykłe dni w godzinach szczytu.

Protest został wywołany decyzją rządu z 23 lutego o zakazie stosowania neonikotynoidów (zwanych przez media „zabójcami pszczół”) jako środków owadobójczych do zaprawiania nasion buraków cukrowych. Zakaz ten jest następstwem orzeczenia sądu UE, który zakazał stosowania łącznie 14 różnych pestycydów. I choć od 1 lutego francuski rząd cofnął decyzję i pozwolił na przedłużenie pozwolenia na stosowanie substancji do końca 2022 roku, rolnicy domagają się zmniejszenia presji na branżę.

https://www.youtube.com/watch?v=eqhSQaj10JI

„Państwo francuskie regularnie zakazuje nam stosowania różnych [roślinnych] produktów oczyszczania, nie proponując [alternatywnych] rozwiązań. Teraz zakazali buraków cukrowych […], ale teraz są tu przedstawiciele wszystkich sektorów rolnictwa. Jednocześnie nadal importujemy produkty z zagranicy, gdzie rolników nie obowiązuje tak wiele ograniczeń. I to nas irytuje, chcemy osiągnąć równość” — powiedział jeden z protestujących dziennikarzowi rosyjskiej agencji informacyjnej TASS.

Ponadto rolników denerwuje wysoka stopa inflacji, która powoduje wzrost cen towarów konsumpcyjnych i nawozów, co oczywiście wpływa również na koszty produkcji żywności. Po wiecu na esplanadzie przed Maison des Invalides, organizatorzy manifestacji, w tym przedstawiciele francuskiej Krajowej Federacji Syndykatów Producentów Rolnych, planują w ciągu dnia przeprowadzić rozmowy z francuskim ministerstwem rolnictwa.

Źródło: pl.News-Front.info


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.