Francja wzywa do zablokowania kryptowaluty Facebooka

Opublikowano: 14.09.2019 | Kategorie: Gospodarka, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 22

Francja ogłosiła, że zrobi wszystko, co w jej mocy, by blokować rozwój kryptowaluty Facebooka na kontynencie europejskim. Zdaniem francuskiego ministra finansów, Libra zagraża “suwerenności monetarnej” rządów narodowych.

Minister finansów Francji, Bruno Le Maire, stwierdził, że nowa kryptowaluta Facebooka stwarza ryzyko finansowe dla krajów europejskich i może prowadzić do licznych nadużyć. Nie sprecyzował jednak, w jaki sposób Francja miałaby trzymać Librę z dala od Unii Europejskiej.

Od samego początku, gdy tylko Facebook ogłosił plany, dotyczące stworzenia własnej kryptowaluty, projekt spotykał się z negatywną reakcją i sceptycyzmem społecznym. Le Maire przekonuje szefów Europejskiego Banku Centralnego do zablokowania Libry i stworzenia “publicznej cyfrowej waluty” pod egidą międzynarodowych instytucji finansowych: „Libra stanowi ryzyko, ponieważ korzystać mogą z niej nawet dwa miliardy użytkowników serwisu. Każde załamanie się funkcjonowania tej waluty może spowodować znaczne zakłócenia finansowe. Wszystkie obawy dotyczące Libry są poważne, dlatego nie możemy zezwolić na rozwój tej waluty na terytorium Europy”.

Komisja Europejska odpowiedziała na oświadczenie francuskiego ministra, twierdząc, że uważnie przyjrzy się wszystkim aspektom funkcjonowania Libry, począwszy od kwestii podatkowych, a skończywszy na obawach dotyczących prywatności danych. Stowarzyszenie Libra stwierdziło, że uwagi Le Maire’a podkreślają konieczność przeprowadzenia rozmów z organami regulacyjnymi na całym świecie: „Uznajemy, że decydenci polityczni nie do końca orientują się w realiach nowych technologii. Konieczne jest przeprowadzenie dialogu, aby rządzący zapoznali się z tym, w jaki sposób Libra wpasuje się w politykę ich systemu finansowego”.

Libra, która jest aktywnie wspierana przez firmy płatnicze, takie jak Visa i Mastercard oraz aplikacje taksówkowe Lyft i Uber, ma zostać uruchomiona w przyszłym roku. Już w lipcu podczas szczytu G7 Facebook został poinformowany, że nie otrzyma pozwolenia na wdrożenie kryptowaluty do czasu rozwiązania wszystkich problemów regulacyjnych. Największe gospodarki świata wyraziły przekonanie, że ewentualne uruchomienie Libry musi zostać poprzedzone długą dyskusją na temat projektu.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o