Francja uchyliła zakaz upraw kukurydzy GMO
Sąd administracyjny we Francji uchylił zakaz upraw genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON810, której producentem jest amerykański koncern rolny i chemiczny, Monsanto. Oznacza to, że organizm ten, być może będzie dozwolony już od wiosny 2014 roku.
Niedawno informowano, że firma Monsanto, kończy działania lobbingowe za GMO w Europie. Być może nie będą już naciskać na legalizację upraw rozmaitych dziwnych roślin, które stworzyli, ale wiele wskazuje na to, że korporacja spróbuje przynajmniej zadbać o dopuszczenie w Europie organizmu o nazwie MON810, który przypomina kukurydzę.
Decyzja francuskiego sądu wskazuje tylko na to, że moratorium na stosowanie nasion MON810 jest oparte o wątłe podstawy prawne. Zostało ono zatwierdzone przez Unię Europejską i wprowadzone przez Francję w marcu 2012 roku. Teraz dla Monsanto otworzyła się okazja do powrotu ich produktu na rynek europejski. Swoją drogą istnieje wiele przesłanek stwierdzających, że MON810 jest uprawiany w Hiszpanii i Portugalii, które to kraje nie wypowiadają się negatywnie o technologii firmy Monsanto.
Francuski minister rolnictwa, Stephane Le Foll powiedział, że w przypadku zniesienia zakazu używania nasion MON810 mogą zostać podjęte inne działania prawne zmierzające do osiągnięcia celu, którym jest pozbycie się tego organizmu z upraw. Argumentuje się to przede wszystkim kontrowersjami względem proteiny, która powoduje, że roślina zaczyna emitować substancje zabójcze dla owadów. Monsanto twierdzi, że gen Cry1Ab, który koduje w roślinach wytwarzanie endotoksyn jest zabójczy tylko dla Lepidopteriów, czyli owadów typu motyle, ale z innych badań wynika, że jego działanie nie jest tak wybiórcze.
Autor: lecterro
Na podstawie: www.20minutes.fr, picsnews.net
Źródło: Zmiany na Ziemi