Francja przeciw paktowi fiskalnemu

Opublikowano: 18.05.2012 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 870

Francja nie ratyfikuje paktu fiskalnego UE, jeśli obok zaostrzonych wymogów dyscypliny budżetowej nie znajdzie się w nim plan zwiększenia wzrostu gospodarczego – oświadczył w minister finansów Pierre Moscovici w wywiadzie dla telewizji BFM.

– Mówiliśmy już, że pakt nie będzie ratyfikowany w obecnym kształcie. Jesteśmy w tej sprawie zdeterminowani – podkreślił Moscovici, który znalazł się w rządzie socjaldemokratycznego prezydenta Francois Hollande’a.

Pakt fiskalny został podpisany w marcu przez przywódców 25 spośród 27 państw UE.

Minister Moscovici dodał, że rząd będzie koncentrował się na odpowiedzialnym zarządzaniu finansami państwa i jednocześnie dążył do wypracowania silnej strategii wzmacniającej wzrost gospodarczy w Europie.

– W pakcie musi znaleźć się ambitny plan zwiększenia wzrostu. (…) Musimy skierować budowę Europy na nowe tory, co nie oznacza jednak braku odpowiedzialności budżetowej. Odpowiedzialność budżetowa i wzrost gospodarczy nie są przeciwstawne – podkreślił Moscovici.

Jak powiedział, prezydent Hollande poruszył tę kwestię z niemiecką kanclerz Angelą Merkel we wtorek w Berlinie podczas swej pierwszej zagranicznej wizyty. Oboje przywódcy rozważyli sposoby stymulacji wzrostu, w tym większe wykorzystanie unijnych funduszy strukturalnych i środków z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a także tzw. obligacji projektowych, które mają pomóc znaleźć środki na strategicznie ważne projekty, jak budowa dróg, kolei czy rurociągów.

Sprawę wspierania wzrostu Hollande poruszy także na prywatnym spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą; w Stanach Zjednoczonych francuski przywódca weźmie udział w obradach G8 i w szczycie NATO.

Opracowanie: pł
Na podstawie: Źródło: PAP
Źródło: Niezależna.pl


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. bastardus 18.05.2012 10:51

    Czyżby głos rozsądku?

  2. A1eksandrow 19.05.2012 00:20

    Prędzej zmiana taktyki. Obserwowana u polityków wietrzących zysk na budowaniu swojej przyszłości na gruzach idei którą już uważają za straconą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.