Francja nie dołączy do „Traktatu o zakazie broni jądrowej”

Opublikowano: 27.01.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 736

Francja nie dołączy do Traktatu o zakazie broni jądrowej (TPNW), oświadczył szef francuskiego MSZ Jean-Yves Le Drian.

„Francja nie wzięła udziału w dyskusjach w sprawie TPNW. Francja nie jest częścią traktatu i nie zamierza do niego dołączyć. Tym sposobem nie mamy względem tego traktatu żadnych zobowiązań prawnych” – powiedział Le Drian, odpowiadając we wtorek na pytania deputowanych Zgromadzenia Narodowego (niższa izba parlamentu) Francji. Minister zaznaczył, że to stałe stanowisko Francji, które podzielają jej kluczowi międzynarodowi partnerzy.

Zdaniem szefa MSZ, TPNW nie ma żadnego znaczenia dla bezpieczeństwa w kontekście rozpadu międzynarodowej architektury bezpieczeństwa w związku z ryzykiem, związanym z rozpowszechnianiem broni jądrowej. „I o ile nie ma narzędzi kontroli i narzędzi ścisłego wyjaśnienia, nie będzie żadnego konkretnego wkładu w starania, które podejmujemy w celu rozbrojenia jądrowego”, podkreślił Le Drian. Przypomniał, że Francja jest uczestnikiem „Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej” z 1970 roku.

Traktat o zakazie broni jądrowej wszedł w życie 22 stycznia. To prawnie obowiązująca, międzynarodowa umowa zakazująca opracowywania, testowania, przechowywania, nabywania, transportu i używania broni jądrowej, Został podpisany przez 86 krajów i ratyfikowany przez 51 państw. Państwa „klubu jądrowego” – Rosja, USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny – w 2018 roku oświadczyły, że nie będą podpisywały traktatu. Ich zdaniem nie uwzględnia on kluczowych kwestii, które powinny zostać rozwiązane w celu osiągnięcia stałego jądrowego rozbrojenia na skalę światową i przeczy Układowi o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, co może jeszcze bardziej utrudnić dalszy proces rozbrojenia.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o