Francja miała zaatakować Syrię 1 września

Opublikowano: 01.10.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 506

Bombardowanie Syrii miało się zacząć o godz. 3.00 nad ranem w niedzielę, 1 września. W sobotę rano Paryż rozpoczął przygotowania do niezwłocznego ataku – pisze francuska gazeta “Nouvel Observateur”, powołując się na źródła w Pałacu Elizejskim. Prezydent François Hollande został jednak zmuszony do wycofania się z tego planu po oświadczeniu amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy który stwierdził, że operacja została przełożona. Ponadto 31 sierpnia francuski rząd omawiał zakres działań wojskowych w telewizji oraz procedurę informowania o jej rozpoczęciu przywódców państw obcych.

Niektóre kraje zachodnie uniemożliwiały identyfikację prawdziwych organizatorów ataków chemicznych na terytorium Syrii – poinformował w poniedziałek szef syryjskiego MSZ, Walid Muallem. „Proponowaliśmy ekspertom ONZ (ds. broni chemicznej) określenie odpowiedzialnych za użycie broni chemicznej (w Syrii). Jednak USA i ich sojusznicy, między innymi Wielka Brytania i Francja, zablokowały tę inicjatywę” – powiedział minister podczas wystąpienia przed członkami Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Syryjski minister stwierdził, że „państwa te nalegały tylko, by określić, czy zaistniał sam fakt użycia broni chemicznej na terytorium Syrii”.

Syryjska Republika Arabska gotowa jest w pełni przestrzegać Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej – powiedział szef MSZ kraju, Walid Muallem na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. „Syria znana jest z tego, że wypełnia swoje zobowiązania. W związku z tym zapewniam, że Syria będzie w pełni realizować postanowienia konwencji i współpracować z Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej w charakterze kraju będącego członkiem porozumienia” – podkreślił minister.

Grupa ekspertów ONZ ds. broni chemicznej opuściła w poniedziałek Damaszek po zakończeniu śledztwa w sprawie doniesień o użyciu broni chemicznej. Wcześniej szef delegacji inspektorów ONZ Oke Sellstrom oznajmił, że w czasie wizyty eksperci nie będą mogli odwiedzić wszystkich miejsc, z których napływały doniesienia o użyciu bojowych substancji trujących. Sellstrom nie wykluczył możliwości kolejnej podróży do Syrii do miejsc domniemanych ataków chemicznych, oświadczył jednak, że obecny pobyt nie zostanie przedłużony.

Unia Europejska może udzielić finansowego i technicznego wsparcia Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w rozbrojeniu chemicznym Syrii – oświadczył dzisiaj Michael Mann, rzecznik prasowy szefowej dyplomacji unijnej Catherine Ashton. „Unia Europejska gotowa jest do udzielania wsparcia finansowego i technicznego, lecz na początku musi otrzymać konkretny wniosek (od OZBC) w sprawie broni chemicznej, obecnie prowadzimy wewnętrzne rozmowy na temat tego, co możemy zrobić” – powiedział on.

Chiny wyślą do Syrii swoich specjalistów w celu zniszczenia broni chemicznej i przeznaczą środki pieniężna na te prace – powiedział w poniedziałek rzecznik MSZ Chin, Hong Lei. Jak oznajmił, strona chińska bierze aktywny udział w konsultacjach w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ i komitetu wykonawczego Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w celu przyspieszenia procesu realizacji decyzji podjętych w sprawie Syrii.

Źródło: Głos Rosji
Kompilacja 6 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. grzech 01.10.2013 14:34

    a gdyby tak wysłać “expertów” do USA i Izraela a może do niby wojowniczej Francji? Oraz Chińczyków by tę broń zniszczyli? Przecież to byłoby działanie na rzecz demokracji i bezpieczeństwa świata.
    Tylko po co. Oni to przecież mogą mieć i cicho sza.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.