Franciszek za dochodem podstawowym

Opublikowano: 20.04.2020 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 660

W swoim wielkanocnym liście do liderów ruchów społecznych papież pisze, że „być może nadszedł już czas, by rozważyć wprowadzenie dochodu podstawowego”.

O sprawie informuje portal „Business Insider”, który pisze, że list papieża wskazuje wyraźnie na sugestię, iż nadchodzi czas uniwersalnego dochodu, który mogłyby zacząć wprowadzać poszczególne kraje. Zdaniem Franciszka taki zastrzyk gotówki miałby pomóc wydźwignąć się im z gospodarczej zapaści związanej z wybuchem epidemii COVID-19 na całym świecie. Dochód podstawowy łagodziłby jego skutki.

Papież Franciszek, który jest znany z silnego poparcia dla najbiedniejszych i najbardziej zmarginalizowanych ludzi na świecie, poświęcił znaczną część zarówno swojego wielkanocnego przemówienia w Watykanie, jak i listu do liderów ruchów społecznych podkreśleniu trudnej sytuacji klasy robotniczej podczas kryzysu. „Wprowadzenie dochodu podstawowego zapewniłoby byt pracownikom pozbawionym praw. Byłby to zarówno gest bardzo ludzki, jak i bardzo chrześcijański” – pisze papież.

W swoim liście papież Franciszek zauważył również, że niektórzy pracownicy o najniższych zarobkach „zostali wykluczeni z korzyści płynących z globalizacji” i nie obejmują ich istniejące środki ochrony świata pracy. Pisze, że „sprzedawcy uliczni, śmieciarze, sklepy mięsne, drobni rolnicy, robotnicy budowlani, krawcowi, różnego rodzaju opiekunowie nie mają stałych dochodów, aby przetrwać ten trudny czas, a blokady gospodarcze stają się nie do zniesienia”.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. janpol 21.04.2020 01:22

  Bardzo cieszy mnie ten artykuł. Świadczy o tym, że PRAWDZIWE ELITY intelektualne na świecie zaczynają dostrzegać to co dostrzegli liberałowie (ci prawdziwi!) już jakie 250 lat temu. Może Polska będzie pierwsza, bowiem, jak już wcześniej pisałem, stać nas TU i TERAZ i to OD KOPA na BDP na poziomie minimum egzystencji (najlepiej wypłacanym tygodniowo i połączonym z ustaleniem nowej kwoty wolnej od podatku itp. działaniami, które też już opisałem), po likwidacji i zastąpieniu nim bzdur – socjali. Potrzebna jest TYLKO wola polityczna władz lub naciski obywateli na nie aby podęły pracę zmierzające w tym kierunku.

 2. Radek 21.04.2020 08:04

  Ale dochód podstawowy będzie tylko dla zaszczepionych… grzecznych i potulnych obywateli, ponieważ inni stanowią zagrożenie dla zdrowych ludzi. 🙂
  Nigdy, ale to nigdy obecna władza nie zrobi czegoś, co da ludziom więcej wolności. I sytuacja jest klasyczna. Robimy problem, a potem rozwiązanie.

 3. janpol 22.04.2020 00:04

  Bezwarunkowy to oznacza BEZWARUNKOWY…

  KAŻDY najmniejszy warunek WYPACZA idee BDP!!! A wtedy BDP nie jest już BDP tylko jakimś bzdur-socjalem i lepiej go nie wprowadzać, bo oznacza on TYLKO marnotrawstwo środków i dodatkowe etaty urzędnicze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.