Franciszek w Lunik IX zachęcał do „wzajemnego poznania” z Cyganami

Opublikowano: 15.09.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1629

Papież Franciszek podczas swojej pielgrzymki na Słowację odwiedził niesławne osiedle Lunik IX. Przemawiając do mieszkających na nim Cyganach stwierdził, że zbyt często byli oni „obiektem uprzedzeń, bezwzględnych działań, dyskryminujących stereotypów, obraźliwych słów i gestów”. Jednocześnie Ojciec Święty zachęcał ich do uczciwej pracy i godnego zarabiania na chleb.

Lunik IX zupełnie zasłużenie cieszy się złą sławą. Osiedle od ponad trzydziestu lat jest zdominowane przez Cyganów, którzy stworzyli w nim swoiste getto. W ostatnich latach władze Koszyc zdecydowały się nawet na zburzenie części bloków, bo groziły one zawaleniem. Cyganie zdewastowali je bowiem do tego stopnia, że zachwiana została ich statyka, co mogło doprowadzić do ich zawalenia się.

Koniecznie cygańskie osiedle chciał jednak zobaczyć papież Franciszek, przebywający z czterodniową pielgrzymką na Słowacji. Od kilku tygodni trwały więc szeroko zakrojone przygotowania. Sprzed bloków wywieziono sterty zalegających pod nimi śmieci, a także założono kamery, aby obserwować czy wciąż nie są one wyrzucane przez okna mieszkań. Ponadto wyremontowano drogę prowadzącą do tego miejsca.

Papież Franciszek ostatecznie przybył na Lunik IX dzisiaj, przebywając na nim około pół godziny. Ojciec Święty wygłosił z tej okazji przemówienie do nieco ponad dwóch tysięcy osób zgromadzonych wokół specjalnie przygotowanej sceny.

Mówił w nim głównie o krzywdzie, która ma rzekomo spotykać Cyganów. Stwierdził on między innymi, że byli oni „obiektem uprzedzeń, bezwzględnych działań, dyskryminujących stereotypów, obraźliwych słów i gestów”. Z tego powodu wszyscy mieli stać się „biedniejsi w ludzkości”. Przywrócenie godności w tych warunkach zależy tym samym od „przejścia od uprzedzeń do dialogu, od zamknięcia do integracji”.

Według Franciszka, „tam gdzie jest troska o człowieka, praca duszpasterska lub cierpliwość, tam owoce przychodzą z czasem”. Przyszłość ma tymczasem należeć przede wszystkim do dzieci, dlatego spełnienie ich wielkich marzeń zależy od przełamania istniejących barier. Zasługują one jednak na zintegrowane i wolne życie, dlatego muszą mieć możliwość rozwijania się razem z innymi i bez żadnych przeszkód.

W swoim wystąpieniu podziękował on również za wysiłek w pracy integracyjnej. Ma ona bowiem wymagać dużego wysiłku i spotykać się z niezrozumieniem oraz niewdzięcznością, także w samym Kościele katolickim. Zaapelował on zresztą do ośrodków duszpasterskich, aby nie lękały się one odpowiadać na potrzeby osób zepchniętych na margines.

Ponadto papież wezwał Cyganów do przezwyciężania lęków i ran z przeszłości. Mieliby to uczynić poprzez uczciwą pracę, godne zarabianie na chleb powszedni i wzajemne zaufanie.

Na podstawie: Pravda.sk, Postoj.sk
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 15.09.2021 17:05

    farmazony bogacza, ludzie żyją tak jak sobie na to zapracują , są cyganie bogaci i jest patola z wyboru, jedni się wysilili, inni wolą siedzieć bezczynnie i czekać na zasiłki od pracujących zamiast się wziąć do działania

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.