Forint lepszy od franka

Opublikowano: 26.08.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 693

Rząd węgierski przewalutuje kredyty konsumenckie i samochodowe. To kolejny krok tego kraju na drodze pomocy obywatelom w spłacaniu zobowiązań. Poprzednim było przewalutowanie kredytów hipotecznych Węgrów.

„To krok milowy jeśli chodzi o pomoc gospodarstwom domowym w uwalnianiu się od ryzyka kursowego” – powiedział węgierski minister gospodarki Mihaly Varga. Zaciągnięte w walutach obcych kredyty samochodowe i konsumenckie zostaną przewalutowane na forinty. Banki dokonają konwersji kredytów o wartości 305 mld forintów (1,1 mld dol). Kredytobiorcy otrzymają 31 mld forintów dotacji na nowe kredyty – ogłosił w Budapeszcie minister. Dodał, że dotacja będzie sfinansowana częściowo przez banki, a częściowo przez rząd.

W grę może wchodzić nawet 229 tys. kredytów, najczęściej denominowanych we frankach szwajcarskich. Węgierski Bank Centralny będzie oferował bankom dodatkowe franki szwajcarskie, aby złagodzić wpływ przewalutowania na kurs forinta i utrzymać stabilność systemu bankowego.

To kolejny krok węgierskiego rządu, mający na celu ułatwić gospodarstwom domowym uwolnienie się od kredytów walutowych. Wcześniej Budapeszt dokonał przewalutowania kredytów hipotecznych. Decyzja o pomocy wobec zadłużonych we frankach zapadła po tym, forint zaczął się gwałtownie osłabiać wobec franka. Od początku 2010 roku wartość forinta spadła wobec szwajcarskiej waluty o 37 proc.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.