Fizycy uzyskali pierścień punktów wyjątkowych

Opublikowano: 13.09.2015 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 754

Fizycy z MIT-u odkryli kolejny fenomen związany ze stożkiem Diraca. Może się on mianowicie przyczyniać do powstania “pierścienia punktów wyjątkowych”. O osiągnięciu uczonych można przeczytać na łamach Nature.

Z artykułu dowiadujemy się, że Bo Zhen, Marin Soljacic i John Joannopoulos z MIT-u oraz Chia Wei Hsu z Yale University jako pierwsi w historii zaprezentowali eksperymentalnie istnienie pierścienia punktów wyjątkowych. To jednocześnie pierwsze badania łączące eksperymenty nad punktami wyjątkowymi z symetrią CPT i stożkami Diraca.

Indywidualne punkty wyjątkowe do unikatowe fenomeny fizyczne. Na przykład wokół tych punktów nieprzezroczyste materiały mogą wydawać się bardziej przezroczyste, a światło wędruje tam tylko w jednym kierunku. Wykorzystanie tych właściwości jest jednak bardzo trudne, gdyż materiały absorbują światło.

Tymczasem naukowcy z MIT-u stworzyli kryształ fotoniczny z pierścieniem punktów wyjątkowych. “Zamiast z utratą wskutek absorpcji mamy tutaj do czynienia z innym rodzajem straty – utratą wskutek promieniowania – która nie wpływa na wydajność urządzenia. W rzeczywistości utrata wskutek promieniowania jest korzystna, mamy z nią do czynienia np. w laserach” – mówi Zhen.

Twórcy wspomnianego kryształu mają nadzieję, że uda się dzięki niemu stworzyć nowe interesujące systemy optyczne. “Jednym z potencjalnych zastosowań naszych badań jest stworzenie znacznie potężniejszych laserów niż to dzisiaj możliwe” – mówi Soljacic. “Fotoniczne kryształy emitujące skupione światło to bardzo obiecujący kandydacie do zbudowania kompaktowego lasera dużej mocy. Sądzimy, że moc takich laserów może być co najmniej 10-krotnie większa niż obecnych systemów” – dodaje uczony.

“Nasz system można też wykorzystać do stworzenia bardzo precyzyjnych czujników biologicznych i chemicznych” – mówi Hsu. Reakcja punktów wyjątkowych na zakłócenia jest bowiem nieliniowa w stosunku do siły sygnału zakłócającego, a to czyni je bardzo wrażliwymi czujnikami. Zwykle mamy trudności z wykrywaniem np. bardzo małych stężeń badanych substancji, gdyż jeśli ilość substancji zmniejszy się milion razy, to i sygnał staje się milion razy słabszy. “Reakcja punktów wyjątkowych jest nieliniowa i w ich przypadku sygnał jest około 1000 razy słabszy, dzięki czemu możemy go zarejestrować” – wyjaśnia Hsu.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: MIT
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.