Firmy dyskryminują starszych pracowników

Opublikowano: 29.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1433

„Brak rąk do pracy” i wezwania do dłuższej aktywności zawodowej nie przekładają się na rzeczywistość polskiego rynku pracy. Z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że osoby powyżej 50. roku życia są niechętnie rekrutowane przez przedsiębiorców. Eksperci zwracają z tego powodu uwagę na krótkowzroczność polskiego biznesu.

Instytut zdecydował się na przeprowadzenie eksperymentu mającego sprawdzić, jak przedsiębiorstwa zareagują na zgłoszenia kandydatów w wieku 28 i 52 lat. Fikcyjne CV zostały więc wysłane w odpowiedzi na blisko 1260 realnie istniejących ofert pracy. Chodziło najczęściej o stanowiska podstawowe oraz specjalistyczne w kilku popularnych branżach.

Okazało się, że firmy i instytucje były dwa razy bardziej zainteresowane współpracą z osobą w wieku 28 lat. Ponadto w gorszej sytuacji znajdowały się kobiety powyżej 50. roku życia, a także starsi mieszkańcy Warszawy. W stolicy na zgłoszenia młodych ludzi reagowano czterokrotnie częściej.

Eksperci wypowiadający się dla Interii.pl twierdzą, że istnieją stereotypy dotyczące ludzi powyżej 50. roku życia. Są one jednak nieprawdziwe, bo na przykład dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie potwierdzają, iż chorują oni częściej i dłużej niż młodzi pracownicy.

Dodatkowo obecna polityka firm jest krótkowzroczna. Po pierwsze, starsi pracownicy są w stanie podzielić się swoim doświadczeniem z młodszymi. Po drugie, społeczeństwo cały czas się starzeje, dlatego biznesowi powinno zależeć na dłuższej pracy Polaków.

Na podstawie: Praca.Interia.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.