Firma z USA pomagała rebeliantom z Syrii

Do Internetu przeciekły informacje, z których wynika, że tzw. „firma ochroniarska” SCG International pomagała syryjskiej opozycji zbrojnej w próbach obalenia prezydenta Bashara al-Asada, na prośbę amerykańskich urzędników – podaje rosyjski portal Pieriewodika.ru, powołując się na reportaż Press TV.

Demaskatorska strona Wikileaks opublikowała maile, wysyłane przez szefa SCG Jamesa F. Smitha, który był również dyrektorem kontrowersyjnej firmy Blackwater, oskarżanej o liczne zbrodnie popełnione na cywilach w Iraku i Afganistanie. W jednym z maili Smith pisze, że jego kompanii polecono zorganizowanie w Turcji bazy dla syryjskiej opozycji. Oficjalnie celem „zorganizowania misji rozpoznawczej”, a de facto – „w jaki sposób można pomóc w obaleniu reżimu”.

Listy mailowe zostały wysłane do wiceszefa Stratfor Freda Burtona. Stratfor jest jednym z najważniejszych prywatnych ośrodków analitycznych w USA, zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa i wywiadu. Dostarcza analiz geopolitycznych dla korporacji i rządów.

Smith przedstawia swoją firmę Burtonowi, powołując się na swoje doświadczenia pracy w CIA, reklamując się, że firma składa się z byłych współpracowników Ministerstwa Obrony, CIA oraz organów ochrony prawnej. Podaje informacje, o tym, że firma oferuje usługi tym samym instytucjom w formie szkoleń, bezpieczeństwa czy zbierania informacji. Misja SCG, razem z syryjską opozycją, zgodnie z treściami ujawnionych maili, miała polegać na powietrznej ochronie członkini Kongresu z Partii Republikańskiej Sue Myrick.

James S. Smith udzielił również informacji Stratforowi na temat Libii, gdzie SCG International dostała zlecenie ochrony członków libijskiej Narodowej Rady Tymczasowej i szkolenia libijskich powstańców. Burton poruszony wiadomościami od Smitha chwali go w jednym z maili: „Dobra informacja, charakteryzuje się pewnym źródłem…”

Maile z tymi informacjami są częścią pięciu milionów wiadomości wykradzionych z serwerów Stratfor w połowie grudnia ubiegłego roku przez grupę hackerską Anonymus.

Tłumaczenie: ECAG
Źródło oryginalne: Переводика
Źródło polskie: Geopolityka.org