Firma Nordkalk zdewastowała grunty rolników

Opublikowano: 03.03.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1737

W mieszkańcach wsi Gałęzice gotuje się złość. Twierdzą, że w ostatnich dniach lutego prywatna firma Nordkalk zdewastowała ich grunty, przygotowując sobie teren pod rozpoczęcia prac wydobywczych. Spółka wydała oświadczenie, w którym przekonuje, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Szykuje się kolejny konflikt społeczny pomiędzy prywatnym inwestorem, realizującym swój biznesowy plan, a zwykłymi ludźmi, którzy czują się poszkodowani działaniami kapitalisty. Wieś Gałęzice to kieleckie suburbia. Część mieszkańców zajmuje się uprawą roli. 28 lutego niektórzy z nich zastali na swoich działkach 30-metrowy pas wykarczowanej ziemi oraz ciężki sprzęt przeznaczony do wydobycia kamienia wapiennego.

„Firma Nordkalk wtargnęła na moje grunty, gdzie miałam zasiane jesienne zboże oraz zasadzony 12-letni las. Gdy zobaczyłam, że drzewa zostały wycięte nie mogłam uwierzyć własnym oczom. Coś czemu poświęciłam tyle lat zostało mi bezprawnie odebrane. Aż mi się słabo zrobiło” – tłumaczy w rozmowie z portalem echodnia.eu Jolanta Gawrońska, była sołtys Gałęzic. „Zawłaszczenie terenu to jedno, ale poza tym tuż przy naszych domach powstanie kopalnia. To hałas i drgania, które jeszcze się nasilą.”

Podobne odczucia ma kilkunastu innych mieszkańców świętokrzyskiej wsi. W rozmowie z lokalnymi mediami podkreślają, że nie chcą iść na wojnę z kapitalistą, bo zdają sobie sprawę, że wielu ich bliskich znajduje zatrudnienie w firmie Nordkalk, jednak proszą też firmę o uszanowanie ich własności i postępowanie zgodnie z zasadami współżycia społecznego i obowiązującym prawem.

„Robią własne pomiary, podejmują decyzje, a my o niczym nic nie wiemy. Nagle okazuje się, że koparka już jest na podwórku. To niezgodne z jakimikolwiek zasadami” – tak mieszkańcy komentują działalność firmy.

W tej sprawie chodzi również o ochronę dziedzictwa przyrodniczego. Na terenie, który przypisała sobie kopalnia znajduje się Todowa Grząba -Wapień krynoidowy powstał głównie z elementów szkieletowych liliowców, które notabene są najważniejszą pod względem skałotwórczym grupą szkarłupni. Jest unikatowe miejsce występowania tych skamieniałości w Polsce. Oprócz liliowców w zlepach tych występują również piękne okazy raf koralowych i ramienionogów. Wielka różnorodność gatunków, zróżnicowany taksonomicznie zespół fauny, powoduje, że Todowa Grząba uznawana jest za najbogatszą w skamieniałości skałę w Górach Świętokrzyskich.Co na to kopalnia? Firma Nordkalk wydała oświadczenie, którego treść zamieszczamy poniżej.

„W związku z informacją zamieszczoną przez Stowarzyszenie Pro Civitas Piekoszów na portalu Facebook Nordkalk Sp. z o.o. informuje, że prowadzona działalność Spółki odbywa się w granicach jej własności na podstawie wydanych decyzji i postanowień administracyjnych, które są dostępne we właściwych urzędach. Nordkalk prowadzi działalność górniczą na złożu „Ostrówka” zgodnie z otrzymaną dnia 30.12.2016 roku koncesją na wydobywanie wapieni z części złoża „Ostrówka” w granicach obszaru i terenu górniczego „Ostrówka VIII” oraz zgodnie z decyzją o uwarunkowaniach środowiskowych z dnia 6.06.2016 roku, która stanowiła podstawę do wydania koncesji.

W związku z planami przebudowy zasilania elektrycznego kopalni oraz racjonalną gospodarką złożem Nordkalk w 2019 roku wystąpił o wznowienie granic swoich nieruchomości na podstawie operatów geodezyjnych, dostępnych w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Kielcach. Z przebiegiem granic ewidencyjnych działek można zapoznać się na geoportalach. Następstwem prac było wytyczenie geodezyjnie przebiegu ogrodzenia z uwzględnieniem granic nieruchomości i budowa ogrodzenia wzdłuż obszaru górniczego w celu zabezpieczenia przed wejściem osób nieupoważnionych na teren zakładu górniczego i zapewnienia bezpieczeństwa.

Część mieszkańców Gałęzic kwestionuje przebieg wznowionych granic nieruchomości, nie przedstawiając żadnych dowodów na nieprawidłowości dotyczące wyznaczenia granic. W dniach 24-25.02.2020 w Zakładzie Nordkalk Miedzianka Okręgowy Urząd Górniczy w Kielcach przeprowadził kontrolę w zakresie zgodności prowadzonych robót z planem ruchu zakładu górniczego. Kontrola obejmowała roboty górnicze i przygotowawcze na spornym terenie i nie wykazała nieprawidłowości w tym zakresie.

„Ostrówka – Todowa Grząba” nie jest objęta ochroną prawną jako pomnik przyrody ani rezerwat. Eksploatacja tego obszaru w latach 1990. przez poprzedniego gestora złoża – Kieleckie Zakłady Przemysłu Wapienniczego w Miedziance – przyczyniła się do włączenia tej części złoża do istniejącego obszaru górniczego. Po zakończeniu działalności górniczej w tym rejonie profil skał osadowych może zostać udostępniony do celów geoturystycznych. Ten sam układ warstw geologicznych, występujący na Todowej Grząbie, jest widoczny na sąsiedniej górze Besówka i Besóweczka wyłączonych z działalności górniczej. Spółka Nordkalk będzie dążyć do wyjaśnienia wszystkich spornych kwestii” – czytamy w wyjaśnieniu firmy.

Do sprawy odniósł się również wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek. W rozmowie z Echem Dnia powiedział, że co prawda nie otrzymał oficjalnej skargi od mieszkańców, jednak podejmie działania na rzecz ustalenia stanu faktycznego.

Film przedstawiający zdewastowane tereny i ścięte drzewa można zobaczyć TUTAJ.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 03.03.2020 14:27

    “którzy czują się poszkodowani działaniami kapitalisty. ” Ale chłopi to też kapitaliści. Więc jeden kapitalista czuje się poszkodowany przez innego kapitalistę. Tylko ten drugi ma pozwolenie socjalistycznej władzy na takie działania, a ten pierwszy jest tylko zwykłym kapitalistą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.