Firma Kaiam zwolniła kilkaset osób w Wigilię

Opublikowano: 26.12.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1894

W poniedziałek ponad trzysta osób w Szkocji dowiedziało się, że zostaną bez pracy i bez pieniędzy. Amerykańska firma, która z dnia na dzień wyrzuciła ich na bruk, wcześniej otrzymała wsparcie ze szkockich publicznych pieniędzy.

W miniony czwartek kierownictwo fabryki firmy Kaiam wytwarzającej podzespoły elektroniczne w szkockim mieście Livingston kazało pracownikom iść do domów i poradziło już nie wracać. W poniedziałek jednak, w Wigilię, zgromadzili się oni pod swoim zakładem, by zażądać wyjaśnień. Od zarządców usłyszeli, że “nie ma wyjścia” – trzeba natychmiast zwolnić 310 pracowników z powodu zbyt wysokich kosztów i trudności ze zbytem, a w konsekwencji – utraty płynności finansowej. Zarząd twierdzi, że nie ma pieniędzy na wypłaty. Do tej pory zatrudnionych było tam niecałe 330 osób.

Masowe zwolnienie wywołało oburzenie szkockich polityków i opinii publicznej. Lokalna społeczność w Livingston natychmiast zorganizowała sieć wsparcia socjalnego dla zwolnionych: spontanicznie dzielą się żywnością, bonami na zakupy, nawet zabawkami i innymi dobrami pożądanymi szczególnie w okresie świątecznym.

Mimo że był to dzień wigilii, natychmiast zareagowała Akcja Partnerstwa na rzecz Ciągłości Zatrudnienia (PACE) – program nadzorowany przez szkocki rząd, w ramach którego sektor publiczny stara się jak najszybciej pomagać Szkotom w krytycznych sytuacjach na rynku pracy.

Głos zabrał laburzystowski członek szkockiego parlamentu Nail Findley: “Dla pracowników to wyjątkowo bolesny cios. Zostali w tej sytuacji potraktowani przez kierownictwo w sposób wręcz niegodny. (…) Powiedzenie ludziom w samą Wigilię, że zostają wyrzuceni, jest czymś haniebnym.”

Findley podkreślił jeszcze jeden ważny aspekt sprawy. W 2014 r. pochodząca z USA firma Kaiam otrzymała od Szkocji publiczne wsparcie w wysokości 850 tys. funtów. Pieniądze zostały przeznaczone na rozbudowę zakładu w Livingstone, żeby – co dość niezwykłe w dzisiejszych czasach – przenieść tam część produkcyjnych miejsc pracy z Chin. Findley wyraził opinię, że “głęboko nie w porządku” jest sytuacja, w której przedsiębiorstwo wspierane z publicznych środków “zostawia pracowników na lodzie w święta”.

Zwolnieni pracownicy cytowani przez BBC obawiają się, że w zaistniałej sytuacji nie będą w stanie uregulować podstawowych rachunków. Zwykle otrzymywali pensje 27 dnia miesiąca. Ze względu na święta wypłatę grudniową mieli dostaną wcześniej. Teraz w ogóle nie wiedzą, czy zobaczą swoje pieniądze.

Autorstwo: PJ
Zdjęcie: Kaiam Media
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 4 , średnia ocena wartości wpisu: 4,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 27.12.2018 07:25

    Takie są efekty jak rząd kradnie ludziom pieniądze aby rozdać według swojego uznania firmom, które nie umieją działać na rynku. Po co im pomagał? Spokojnie by sobie firma upadła.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.