Fińska lewica przegłosowała zakaz strajku pielęgniarek

Opublikowano: 21.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 851

Zdominowany przez lewicę parlament Finlandii przegłosował kontrowersyjne prawo o bezpieczeństwie pacjenta. Przewiduje ono możliwość zmuszenia do pracy pielęgniarek, które chciałyby wziąć udział w masowych protestach. W ten sposób gabinet Sanny Marin zamierza przeciwdziałać zapowiadanemu strajkowi pracowników służby zdrowia.

Sprawa ustawy o bezpieczeństwie pacjenta podzieliła nawet samą koalicję rządową. Przeciwko planom Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP) opowiadał się przede wszystkim skrajny Sojusz Lewicy, (V). Ostatecznie nowe prawo poparło 109 posłów, sprzeciwiło mu się 38, z kolei w głosowaniu nie wzięło udział 51 parlamentarzystów.

Przewiduje ono możliwość zmuszenia do pracy pielęgniarek w razie ich masowego przyłączenia do strajku, który zapowiadały związki zawodowe. Lewicowi politycy uważają, że w ten sposób chronią życie i zdrowie pacjentów fińskich placówek medycznych.

Przedstawicielki pielęgniarek twierdzą natomiast, że to właśnie nowe prawo stanowi większe zagrożenie dla chorych niż planowany strajk generalny. Rządzący wciąż nie przygotowali bowiem żadnego planu, który rozwiązałby narastający problem niedoboru pracowników w fińskiej służbie zdrowia.

Sąd w Helsinkach zakazał z kolei strajku pracownikom domowej opieki zdrowotnej. Planowali oni łącznie czterodniowy protest, ale teraz jego organizacja narażałaby związki zawodowe na konieczność zapłacenia miliona euro grzywny.

Na podstawie: Yle.fi, Zawya.com/en
Źródło: Autonom.pl

4

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.