Finlandia zamknęła chiński Instytut Konfucjusza

Opublikowano: 25.06.2022 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 845

Uniwersytet w Helsinkach rozwiązał umowę o współpracy z Instytutem Konfucjusza. Finlandia uznała, że chińska instytucja kulturalna szerzy „soft power” Państwa Środka, służy do prowadzenia działalności szpiegowskiej oraz blokuje debaty o sytuacji w Tybecie. Wcześniej podobne decyzje podjęły niektóre państwa zachodnie.

Instytut Konfucjusza funkcjonował w fińskiej stolicy od 2007 roku. Zajmował się głównie nauczaniem chętnych języka chińskiego, a także promocją tamtejszej kultury. Współpraca Uniwersytetu w Helsinkach polegała na wymianie z Uniwersytetem Renmin, który wysyłał do Finlandii swoich nauczycieli.

Teraz zdecydowano się jednak na rozwiązanie umowy partnerskiej i zamknięcie Instytutu Konfucjusza. Dalej chciał go finansować rząd Chińskiej Republiki Ludowej, ale Finowie mieli szereg zastrzeżeń wobec instytucji.

Przede wszystkim uważano, że może ona służyć działalności szpiegowskiej. Miała bowiem być „zbyt blisko” związana z ambasadą ChRL w Helsinkach. Poza tym Instytutowi Konfucjusza zarzucano zaangażowanie w chińskie „soft power”, własnie poprzez propagowanie chińskiej kultury. Dwa lata temu w Finlandii oburzano się ponadto na blokowanie przez Instytut Konfucjusza debaty o Tybecie.

Wcześniej podobne decyzje podjęły niektóre państwa zachodnie i skandynawskie. W 2019 roku uczyniła to Belgia, rok później Szwecja i Dania, natomiast w ubiegłym roku swój Instytut Konfucjusza zamknęła Norwegia. Obecnie w Unii Europejskiej funkcjonuje 180 filii tej organizacji.

Na podstawie: Euractiv.com, Yle.fi, BalticTimes.com
Źródło: Autonom.pl

12

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.