Finansowo-polityczny zakręt Dagestanu

Opublikowano: 25.01.2013 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 557

Utrata licencji przez największy w rosyjskim Dagestanie i na północnym Kaukazie bank EXPRESS – zdestabilizowała sytuację w tej górskiej republice.

O cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności dla Banku Machaczkała EXPRESS powiadomił wieczorem 21 stycznia wydział spraw zewnętrznych i PR Banku Rosji. Jako przyczynę podano naruszenie federalnych ustaw, regulujących działalność bankową i przepisy Banku Rosji, a także nierzetelność przedkładanej sprawozdawczości. Zarząd EXPRESSU miał ukrywać stratę funduszy własnych (kapitału), a także utrudniał przeprowadzenie audytu i działania Komisji Nadzoru. Akcjonariusze nie podjęli działań na rzecz przywrócenia płynności jednostki. W tej sytuacji tymczasowy zarząd nad bankiem powierzono zastępcy szefa nadzoru bankowego Narodowego Banku Republiki Dagestan Zamilatowi Abdullajewowi.

Kłopoty dagestańskiego banku zaczęły się tuż po świętach, gdy nieprawidłowości wykazała niezapowiedziana kontrola. Zaraz po Nowym Roku placówka zawiesiła płatności dla klientów indywidualnych. Do dziś o swe depozyty boi się blisko 200 tys. mieszkańców Dagestanu i ok. 3 tys. firm i organizacji. Podmioty prawne przeniosły konta do innych placówek. Zadziałały też ubezpieczenia bankowe. Jednak powszechną krytykę wzbudziła przede wszystkim postawa republikańskich władz krajowych. Krytyczną sytuację EXPRESSU potwierdził dopiero 15 stycznia szef Narodowego Banku Republiki Dagestanu Sirazudin Iljasow.

To już kolejna upadłość na północnym Kaukazie. Wcześniej licencje utraciły już Trust Bank i Transenergobank. Co więcej, jednym z głównych udziałowców EXPRESSU jest członek Rady Federacji Iljas Umakanow. – Skoro nawet tak poważny polityk nie mógł uratować swojej firmy, to oznacza, że poziom ryzyka biznesowego na Kaukazie Północnym wszedł w fazę krytyczną, pomimo wysiłków rządu federalnego – uważają eksperci. Proces upadku trwał zaledwie kilka miesięcy, a to – zdaniem m.in. analityka gospodarczego machaczkalskiego tygodnika „Projekt” Timura Magomajewa – oznacza, iż poziom zaufania inwestorów, nawet do pozornie najbezpieczniejszych partnerów biznesowych w tym regionie, jest nader ograniczony.

Tymczasem w Dagestanie problemy finansowe nakładają się na polityczne. Na początku 2014 r. dobiega końca kadencja prezydenta Magomedsalama Magomedowa, a w kraju odbędą się wybory powszechne. Lokalna polityka władz opiera się na kontaktach z miejscowym (i nie tylko) biznesem. Pierwszy zastępca prezydenta Olega Lipatow przez wiele lat stał na czele spółki “Nafta Moskwa”, kluczową pozycję w republice zajmuje zaś miliarder Sulejman Kerimow. Nieoficjalnie uważa się, że nie wszystkie z tych interesów budzą zadowolenie w Moskwie. Pod koniec 2012 r. gruchnęła nawet wieść, iż Władimir Putin rozważał zdymisjonowanie władz w Machaczkale. Wiadomość została wprawdzie zdementowana, ale Kreml wysłał wyraźny sygnał, że w obecnej, kryzysowej sytuacji gotów jest interweniować bezpośrednio na Kaukazie. Na też pewno nie pozostawi dagestańskiej polityki i ekonomii samymi sobie w kontekście przyszłorocznych wyborów.

Lokalne układy polityczno-biznesowe, zwłaszcza w punktach zapalanych (jak Północny Kaukaz) stanowiły dotąd element stabilizacji regionalnej. Bywają też jednak obciążeniem dla władz Federacji. Ponadto władze poszczególnych republik, czując się zbyt pewnie, nie czują wystarczającego moresu przed Kremlem. Kryzys w Machaczkale dowodzi, że postawy takie będą przez Moskwę skutecznie punktowane.

Opracowanie: karo
Źródło: Geopolityka.org


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.