Finansowa Trojka tnie emerytom

Opublikowano: 18.10.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 916

Kolejna ustawa o podniesieniu wieku emerytalnego i cięcia płac – tak wygląda realizacja wytycznych europejskich i międzynarodowych instytucji finansowych, jakie nałożone zostały na Portugalię. Od kilku lat rośnie liczba Portugalczyków, którzy żyją na granicy ubóstwa.

Rząd Portugalii zatwierdził w czwartek projekt ustawy, która “uelastycznia” wiek przechodzenia na emeryturę, a konkretnie pozwala podnieść go od 2014 r. z 65 do 66 lat i daje możliwości jego dalszego podnoszenia. Ogłosił też kolejną obniżkę płac w sektorze publicznym. To nie pierwsze zmiany w systemie emerytalnym. Jak dotąd wielu starszym odebrano już otrzymywane emerytury.

Szef kancelarii premiera Luis Marques Guedes w rozmowie z dziennikarzami nie wykluczył, że w niedalekiej przyszłości wiek emerytalny w Portugalii może być podniesiony do 67, a nawet do 68 lat.

Taka konieczność może powstać w związku ze starzeniem się portugalskiego społeczeństwa. 26,6 proc. ludności Portugalii ukończyło 65 lat, a przyrost naturalny należy tu do najniższych na świecie. Poziom dzietności wynosi 1,3 dziecka na kobietę.

Według oficjalnych prognoz przyrost PKB w 2014 r. w Portugalii wyniesie 0,8 proc. Zgodnie z warunkami pomocy finansowej udzielonej przez trojkę, w 2014 r Portugalia będzie musiała zaoszczędzić jeszcze 3,9 miliarda euro.

Centrowo-konserwatywny rząd premiera Pedro Passos Coelho od kilku lat realizuje uzgodnione wcześniej z tzw. trojką (Międzynarodowy Fundusz walutowy, Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny) wytyczne co do działań gospodarczych w kraju – informuje czwartkowy lizboński dziennik “Diario de Noticias”.

Autor: sp
Na podstawie: Diario de Noticias, PAP
Źródło: Niezależna


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. lboo 18.10.2013 11:51

  100 lat, 100 lat !!!

 2. jestemtu 18.10.2013 15:33

  Nim dłużej będą pracować, tym dłużej będzie rósł ich dług.
  Rozwiązaniem zostanie premiowanie młodzieży, która namówi rodziców i dziadków na eutanazję.
  Chyba że zechcą pracować do 100 lat, a w razie “przedwczesnej” śmierci, rodzina wypłaci pracodawcy odszkodowanie w związku z niewywiązaniem się dziadka z umowy o pracę do lat 100 🙂

  Śmieszne, ale czy niemożliwe?
  Kto wie, może w przyszłym roku lub kolejnych latach, któryś rząd wpadnie na takie rozwiązanie.
  I nie zdziwiłbym się gdyby to “nasz” nierząd(bez względu na orientację polityczną i seksualną) wpadł na taki pomysł.

  Przecież tylko człowiek ułomny może wierzyć w zbawienny skutek pomysłów tej trójki psychopatycznych bandytów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.