Finansowa historia świata – 4

Opublikowano: 12.04.2013 | Kategorie: Filmy dokumentalne

Finansowa historia świata – 4

Liczba wyświetleń: 67

Najstarsze monety pochodzą z VII p.n.e. Odkryto je na terytorium dzisiejszej Turcji, w okolicach Izmiru. Jak wszędzie, miały one ułatwiać handel wymienny. Taką rolę pełniły też w innych częściach świata: w starożytnym Rzymie, w cesarstwie Karola Wielkiego, w Hiszpanii epoki podbojów kolonialnych… Wszędzie bogactwo i operacje finansowe przyczyniały się do gwałtownego wzrostu – ale i do upadku, gdyż wkrótce nadmierne wpływy deprecjonowały wartość posiadanego złota czy srebra oraz odbierały bogaczom motywację i energię potrzebną do dalszego rozwoju. Gdzie pojawiały się pieniądze, tam wkrótce dochodziło do pierwszych „operacji finansowych”. Lichwa, kredyt – zwał jak zwał – była uprawiana wszędzie. Czy to starożytna Mezopotamia, XV-wieczna Wenecja czy XX-wieczna Wielka Brytania (gdzie, jak podaje autor, 165 tysięcy gospodarstw domowych korzysta z usług nielegalnych pożyczkodawców). Za to banki narodziły się dopiero na początku XIV w. we Włoszech, we Florencji, a rozwinęły za sprawą rodu Medyceuszy, którzy wprowadzili do obrotu m.in. weksle. To stamtąd najlepsze rozwiązania mieli kopiować Holendrzy i Anglicy, którzy w kolejnych stuleciach mieli stać się globalnymi handlarzami. Aż trudno uwierzyć, jak wiele usług bankowych, z których dziś korzystamy, zostało wymyślonych zaledwie kilkaset lat temu…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o