Filipiny przedłużyły stan wojenny w związku z działalnością ISIL

Opublikowano: 23.07.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 646

Parlament na Filipinach większością głosów zadecydował o przedłużeniu stanu wojennego, który obowiązuje w południowej części kraju. Decyzja ma związek z działalnością islamskich bojowników, którzy okupują część jednego z miast.

Sytuacja na Filipinach pogorszyła się w maju. Ugrupowanie zbrojne powiązane z tzw. Państwem Islamskim zajęło i do dziś okupuje część miasta Marawi na wyspie Mindanao. Filipińskie siły zbrojne próbują odbić miasto, lecz jak dotąd bezskutecznie.

Walka o miasto trwa od ponad 50 dni. W tym czasie zginęło prawie 600 osób – ponad 400 islamistów, co najmniej 97 żołnierzy i 45 cywilów. Szacuje się, że około 60 terrorystów wciąż okupuje fragment Marawi. Wśród zabitych znajdują się również islamiści z zagranicy, co zostało potwierdzone przez siły zbrojne.

Aby zapanować nad sytuacją, stan wojenny został przedłużony do końca obecnego roku i obejmuje całą wyspę Mindanao, choć prezydent Rodrigo Duterte zasugerował, że sytuacja w Marawi może zostać opanowana już w najbliższym czasie. Z drugiej strony pojawiają się obawy, że islamiści mogą dokonać kolejnego uderzenia na południowej wyspie i zająć kolejne miasto.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.