Filep Karma pozostaje w więzieniu

Opublikowano: 11.09.2015 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 500

Nie jest jasne, czy zachodniopapuaski aktywista Filep Karma wkrótce wyjdzie wolny z więzienia Abepura. Karma został skazany na 15 lat więzienia za publiczne eksponowanie niepodległościowej flagi Papui Zachodniej w 2004 roku. Zatrzymany pod pretekstem „zdrady” przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa odbył do tej pory 2/3 zasądzonej kary. Niedawno odrzucił on propozycję wyjścia z więzienia z okazji Dnia Niepodległości Indonezji mówiąc, że przyjmie on tylko bezwarunkowe zwolnienie i jeśli zostanie oczyszczony z zarzutu zdrady.

Filep Karma napisał do ministra prawa i praw człowieka Indonezji, Yasonna Laoly, uprzedzając go, że nie zaakceptuje przedterminowego zwolnienia na warunkach jakich udziela się prawa łaski przestępcom. „Jestem w więzieniu ponieważ wyraziłem swoje aspiracje pokojowo, podniosłem papuaską flagę i zażądałem niepodległości Papui Zachodniej w sposób pokojowy. I nawet poprosiłem o pozwolenie policję przed rozpoczęciem mojego protestu” – podkreślił.

Minister ds. polityki, prawa i bezpieczeństwa Indonezji, Luhut Binsar Pandjaitan, zagwarantował Karmie bezpieczeństwo jeśli opuści więzienie. Jednak antropolog i współpracownik Filepa, Eben Kirksey, powiedział, że nie jest jasne, kiedy Karma zostanie uwolniony. „W skrócie, dokumenty nie zostały odebrane przez kierownika więzienia. I w tym momencie Filep Karma nie może opuścić placówki penitencjarnej. Czeka na oficjalne zawiadomienie od władz więziennych. Jest gotów wyjść, ale w tym momencie nie może tego zrobić, bez oficjalnego dokumentu od rządu Indonezji”.

Podczas gdy wydaje się być krok od wolności, Karma jest pełen obaw – nie chcąc podążyć śladami innego człowieka, który trafił do więzienie za publiczne podniesienie zachodniopapuaskiej flagi. Yusak Pakage został zwolniony z więzienia po podpisaniu dokumentów, które wymusiły na nim regularny kontakt z oficerami indonezyjskiego wywiadu. „Powiedział mi, że prawie każdego dnia dzwonili i pytali o informacje na temat jego działalności, pobytu, o to z kim się spotykał. Filep chce mieć pewność, że nie będzie poddany żadnemu z takich uwarunkowań” – powiedział Kirksey relacjonując swoją rozmowę z Pakage.

Chociaż nie wiadomo nadal czy Filep Karma zostanie uwolniony, indonezyjski minister Luhut powiedział w oświadczeniu medialnym, że aktywistę skazano niesłusznie, przypisując mu zdradę lub makar, co oznacza, podżeganie do zbrojnego buntu. Luhut jakkolwiek nie pochwala publicznego obnoszenia się z zachodniopapuaską flagą „morning star”, to jednak uważa, że Karma nie popełnił zdrady jako takiej.

Tłumaczenie i kompilacja: Damian Żuchowski
Źródła oryginalne: smh.com.au, radionz.co.nz
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.