Fiasko operacji CIA z planem ucieczki lekarza bin Ladena

Opublikowano: 01.05.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 432

CIA przygotowywało ucieczkę z pakistańskiego więzienia lekarza Shakila Afridi, który pomógł USA zlikwidować terrorystę Osamę bin Ladena. Prezydent Donald Trump obiecał go uwolnić, ale amerykańskiej operacji przeszkodził pakistański wywiad, poinformowały Ria Novosti dwa niezależne od siebie źródła obeznane z sytuacją.

W zeszły piątek jeden z rozmówców powiedział Ria Novosti, że Afridi został przeniesiony z więzienia w Peszawarze do innego z powodu planu ucieczki w grudniu 2017 roku, później tego samego dnia przedstawiciel więzienia i brat Afridi potwierdzili agencji prasowej informację o jego przetransportowaniu w inne miejsce.

„Pod koniec grudnia 2017 roku pakistański wywiad (ISI) od swojego informatora dowiedział się o planach ucieczki doktora Shakila Afridi z więzienia w Peszawarze, a następnie plan został udaremniony przez ISI” — powiedziało źródło.

CIA miało zamiar wyciągnąć dr Shakila Afridi z więzienia, starając się zorganizować ucieczkę, ale plany pokrzyżował ISI (służby wywiadowcze Pakistanu). Informacje na ten temat przekazał lokalny informator, który jednocześnie pracował dla CIA i wiedział o tym planie. ISI dowiedziało się, że interesował się też planem samego więzienia — powiedział agencji rozmówca, który poprosił o anonimowość.

Tę informację potwierdziło Ria Novosti drugie źródło, które także nie chce ujawniać swoich danych ze względu na charakter sprawy.

Według pierwszego źródła, Stany Zjednoczone już wcześniej zwracały się do Pakistanu z prośbą o wydanie Afridi.

„Służby specjalne chronią swoich informatorów, których zdemaskowano, aby podtrzymać zaufanie do siebie wśród innych tajnych agentów i informatorów, zwłaszcza za granicą. Z tego powodu CIA na poziomie rządowym wielokrotnie prosiło o (wydanie) Afridi. To było jednym z głównych wymagań na liście wobec Pakistanu i prezydenta Trumpa” — twierdzi źródło.

Ponadto źródło zasugerowało, że sytuacja wokół Afridi pozostanie jednym z głównych czynników drażniących w amerykańsko-pakistańskich stosunkach.

Według źródła CIA uważa, że zwolnienie Afridi i jego przeprowadzka do USA jest bardzo ważna dla innych tajnych operacji amerykańskiego wywiadu w tym regionie.

To oczywiste, że Pakistan odmawiał uwolnienia dr Afridi ze względu na pozycję armii, która uważa, że to narusza suwerenność kraju i nie tylko zniszczy system prawny, ale i pobudzi wywiadowczą działalność (USA — red.). Pakistan nawet nie chciał go wymienić na Aafijo Siddiki (pakistańska uczona, która otrzymała edukację w USA i odbywa karę więzienia w Teksasie za napaść na funkcjonariuszy FBI i amerykańskich wojskowych — red.) — powiedział rozmówca agencji.

Wkrótce po likwidacji bin Ladena w maju 2011 roku, amerykańskie media poinformowały, że pod wieloma względami do sukcesu doprowadziła pomoc Afridi: lekarz na polecenie CIA wszedł do domu, gdzie mieszkać miał lider „Al-Kaidy” (organizacja terrorystyczna zakazana w Rosji) i pod fikcyjnym pretekstem szczepień pobrał próbki DNA członków rodziny terrorysty.

Ówczesny szef Pentagonu Leon Panetta i sekretarz stanu Hillary Clinton otwarcie przyznali zasługę Afridi w likwidacji bin Ladena. Operacja Stanów Zjednoczonych, przeprowadzona bez wiedzy władz pakistańskich na ich terytorium, wywołała ostrą krytykę Islamabadu pod adresem Waszyngtonu i poważnie pogorszyła stosunki dwustronne. Później, zgodnie z wyrokiem pakistańskiego sądu, Afridi został wysłany do więzienia.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o