Feminizacja obniżyła produktywność uniwersytetów

Opublikowano: 08.03.2021 | Kategorie: Edukacja, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1804

Szwedzka fundacja Academic Rights Watch zwróciła uwagę na spadek produktywności uniwersytetów. Dotyka to zwłaszcza nauk humanistycznych i sztuki. Organizacja nie ukrywa, że najgorsze wyniki notują najsilniej sfeminizowane uczelnie i wydziały, odchodzące od tradycyjnych wartości akademickich.

Zajmująca się edukacją fundacja opublikowała swój najnowszy raport, opierający się na danych zbieranych przez same uniwersytety. Wynika z nich, że około 2015 roku na szwedzkich uczelniach zaczęła spadać liczba oficjalnie zarejestrowanych publikacji naukowych. Od 2018 roku ich liczba stała się jeszcze mniejsza, a w ubiegłym roku sytuacja radykalnie się pogorszyła.

Academic Rights Watch twierdzi, że produktywność szwedzkich uniwersytetów zmniejszyła się zwłaszcza na wydziałach humanistycznych i artystycznych. W latach 2012-2019 liczba publikacji naukowych w tych dziedzinach miała zmniejszyć się średnio o 15 proc.

Najbardziej dotknięte negatywnymi tendencjami są uniwersytety w Sztokholmie i Uppsali. Bardzo źle jest także w przypadku najbardziej lewicowych uczelni, znajdujących się w Umeå i Södertörn. Academic Rights Watch zauważa, że najgorzej sytuacja wygląda w najbardziej sfeminizowanych placówkach. Dodatkowo to właśnie wydziały humanistyczne i artystyczne charakteryzują się największym odsetkiem kobiet, także wśród kadry naukowej.

Eksperci fundacji wypracowali swoje własne wnioski, bazujące na teorii socjologicznej i badaniach naukowych. Tym samym spadek produktywności uczelni ma mieć związek z ich rezygnacją z tradycyjnych wartości uniwersyteckich, do których należy zaliczyć merytokrację i nacisk na osiągnięcia. Zamiast tego stawiają one na „wartości miękkie” w postaci wyrównywania jakości życia i sprawiedliwości.

Parytety, polityka tożsamości i relatywizm nie służą więc produktywności środowiska naukowego. Dodatkowo Academic Rights Watch odnotowało przypadki wykładowców, którzy mimo większych osiągnięć tracili swoje stanowiska, bo byli mężczyznami.

Na podstawie: friatider.se, academicrightswatch.se
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Murphy 08.03.2021 13:20

    Wniosek nasuwa się taki, że panie nie powinny krzyczeć o równość płac jeśli wykonują mniej obowiązków od mężczyzn.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.