Fejkowe wiadomości rodzą fejkową pamięć

Opublikowano: 29.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 968

Fejkowe wiadomości rodzą fejkową pamięć. Naukowcy twierdzą, że im więcej fałszywych informacji dostaje dana osoba, tym bogatsza jest jej wyobraźnia.

Od 2016 roku odnotowano wzrost liczby fejkowych wiadomości po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, a w Rosji pół roku temu weszła w życie ustawa, która przewiduje karę za celowe rozpowszechnianie fałszywych informacji.

Ostatnio naukowcom udało się wykryć kolejne niebezpieczeństwo płynące z fałszywych wiadomości, niezwiązane z karą administracyjną.

Pracownicy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine wraz z irlandzkimi partnerami przeprowadzili eksperyment. Kilka dni przed referendum w sprawie aborcji w Irlandii przeprowadzili wywiady z około 3 tysiącami osób, zachęcając je do przeczytania sześciu wiadomości.

Mowa w nich była o przeciwnikach i zwolennikach sztucznego przerywania ciąży, ale absolutnie wszystkie historie były fikcją. Po zapoznaniu się z informacjami naukowcy przeprowadzili wywiady z ochotnikami, pytając, czy wcześniej słyszeli o takich przypadkach. Prawie połowa uczestników powiedziała, że coś sobie przypomina, a niektórzy upiększyli fikcyjne wiadomości własnymi szczegółami.

Okazało się, że ludzki mózg jest w stanie wymyślić potwierdzenie fałszywych informacji, odpowiadające poglądom danej osoby, zatem na przykład zwolennicy aborcji mówili o nieistniejących szczegółach, które opisują przeciwników aborcji jako złych.

Zdjęcie: Mike MacKenzie (CC BY 2.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.