Farmaceutyczna vendetta

Opublikowano: 25.05.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 763

Amerykańskie koncerny farmaceutyczne złożyły donos na Polskę w celu ponownego wpisania naszego kraju na Priority Watch List – listę „pirackich” krajów. Chcą więcej wydrzeć z budżetu i z kieszeni osób chorych.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, powodem, dla którego Polska ma się znaleźć na liście państw-złodziei własności intelektualnej, jest niezadowolenie amerykańskich koncernów farmaceutycznych z obowiązującej w Polsce nowej ustawy refundacyjnej. Firmom nie podoba się sposób ustalania cen za leki refundowane, dopuszczanie do obrotu tańszych leków generycznych oraz utrudniony dostęp ich handlowców do lekarzy wystawiających recepty.

Apel do amerykańskiego Departamentu Handlu wystosowały największe firmy z branży farmaceutycznej, zrzeszone w organizacji PhRMA. Polsce stawiane są trzy zarzuty. Pierwszy dotyczy niewystarczających regulacji w kwestii ochrony praw własności intelektualnej, co powoduje, że na rynku obecne są zamienniki drogich leków chronionych patentami (leki generyczne). Według wyliczeń PhRMA, takich środków jest obecnie około 1000. My dodamy od siebie, że są one znacznie tańsze dla pacjentów i dla budżetu, który refunduje ich zakup.

Drugi zarzut dotyczy polityki ustalania cen za leki refundowane, którą PhRMA określa jako „nieprzejrzystą” i „dyskryminującą”. Zdaniem koncernów, powoduje ona, że Polska jest daleko za pozostałymi 26 państwami Unii we wprowadzaniu innowacyjności leków. Ostatnie zastrzeżenie związane jest z prawnymi utrudnieniami w kontaktach między lekarzami a przedstawicielami firm farmaceutycznych. To efekt zmian w prawie, które miały na celu ograniczyć przypadki wypisywania konkretnych leków w zamian za prezenty (w ramach tzw. programów lojalnościowych).

Polska znajdowała się już na Priority Watch List – liście państw, które według rządu USA nie dbają o ochronę własności intelektualnej. Wtedy zarzuty dotyczyły piractwa komputerowego. Polska została wypisana z tej listy w 2010 r. wskutek wysiłków policji, która walczyła z nielegalnym kopiowaniem muzyki, filmów oraz programów, a także w efekcie uszczelnienia prawa w tym zakresie.

Niewątpliwie, ustawa o refundacji leków z 12 maja 2011 r. godzi w interesy koncernów farmaceutycznych. Jednak czy ludzkie zdrowie powinno być polem walki wielkiego biznesu? Jakimi wartościami powinni się kierować lekarze, apteki czy firmy produkujące leki? O „drugiej stronie medalu” pisaliśmy niedawno, przytaczając argumenty dr. Tadeusza J. Szuby: można je znaleźć tutaj.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

 1. nieobecny 25.05.2012 14:09

  czy wpisanie na tą listę powoduje jakieś restrykcje, kary itp? dla Polski? bo jeśli nie to miejmy to gdzieś:)

 2. Konter 25.05.2012 14:30

  Robić biznes na chorych… jak Oni sypiają po nocach?

 3. Yam 25.05.2012 14:31

  Raczej będą chcieli wymusić na nas zniesienie tych tańszych odpowiedników i, wg mnie, podwyższenie cen ichniejszych leków. Lub powrotu do wypisywania na receptach konkretnych leków – czyli będą chcieli “sprostować” rzeczy jakie nam zarzucają. Nic dobrego.

 4. cyberia 25.05.2012 14:32

  A fe, jaka ta Polska niedobra, jak śmie pilnować interesów swoich obywateli (raz się udało?) zamiast amerykańskich koncernów farmaceutycznych ;-> W ramach odwetu w/w koncerny mogą zerwać “współpracę” i nie sprzedawać Polsce swoich produktów. Oczywiście tego nie zrobią, bo stracili by potężny rynek zbytu, za to wpisują na jakieś durne listy i grożą paluszkiem. Wszyscy muszą kupować ICH leki po dyktowanych przez NICH cenach. Miał być wolny rynek a wyszło niewolnictwo….

 5. jj44 25.05.2012 15:18

  Wolny rynek z założenia kończy się niewolnictwem tj. monopolem.

 6. swoboda 25.05.2012 17:12

  Ale bezczele! I co to za rzad, ktory slucha sie zalecen jakichs tam prywatnych firm? Strasznie bezjajeczni ci nasi politycy (to apropos “piractwa komputerowego”).

 7. Devi 25.05.2012 17:37

  @jj44
  O jakim wolnym rynku mowa?
  Jakoś nie mogę kupić w aptece Ketonalu tak o, bo Twoi idole polityczni wiedzą lepiej co mogę w siebie pakować, a co nie(podałem przykładową nazwę leku). Recepta to jest kolejny chory wymysł socjalistyczny, ograniczający wolność jednostki i stąd te problemy, więc nie wmawiaj nikomu o wolnym rynku w farmacji.

 8. 84000 25.05.2012 17:57

  do Konter 25.05.2012 14:30
  Robić biznes na chorych… jak Oni sypiają po nocach?
  —————————————————————

  nie mierz własną miarką dobry człowieku
  śpią zwyczajnie jak jaszczury “Reptilians”

 9. maleczka 25.05.2012 22:45

  no w morde bez komentarza bo szkoda slow!!!pogonic to cale chemiczne towarzycho w cholere!!!

 10. Yogipower 25.05.2012 23:02

  @jj44 A gospodarka centralnie sterowana już na starcie jest niewolnicza.

 11. shuang 26.05.2012 19:25

  @Konter”
  Jakbyś był człowiekiem a nie gojem to byś wiedział.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.