Farmaceuta w określonych przypadkach zastąpi lekarza

Opublikowano: 10.05.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1416

Recepta nie tylko od medyka, ale również od farmaceuty — zgodnie z planami rządu Rishiego Sunaka pracownicy aptek w Anglii odciążą lekarzy pierwszego kontaktu. Jakie schorzenia będzie mógł „leczyć” farmaceuta? Z jakimi objawami czy chorobami będziemy mogli zgłosić się bezpośrednio w aptece, nie czekając na wizytę w przychodni?

Aby zmniejszyć presję na system opieki zdrowotnej w Anglii, władze Wielkiej Brytanii chcą odciążyć lekarzy pierwszego kontaktu i zwiększyć kompetencje farmaceutów. W określonych przypadkach, w wypadku jasno zdefiniowanych chorób i schorzeń dany pacjent będzie mógł udać się bezpośrednio do apteki. Farmaceuci będą mogli wydawać leki na receptę i doustną antykoncepcję bez uprzedniego zlecenia ze strony lekarza pierwszego kontaktu. W praktyce oznacza to, że leczenie typowych schorzeń – w tym bólu ucha, bólu gardła i infekcji dróg moczowych – będzie dostępne w Anglii bez udziału lekarza. Zmiany w tym zakresie mają zostać wprowadzone dopiero za kilka miesięcy, zimą 2023/24, a poprzedzą je jeszcze szerokie konsultacje ze specjalistami.

Według wyliczeń NHS England wprowadzenie tych zmian sprawi, że w przeciągu dwóch lat ogólna liczba wizyt i lekarzy zmniejszy się o 15 milionów. Aby umieścić tę liczbę w kontekście, dodajmy, że to około 2% wszystkich konsultacji lekarskich w przychodniach. Z kolei około pół miliona kobiet nie będzie musiał umawiać wizyty z lekarzem lub pielęgniarką, aby otrzymać receptę na środki antykoncepcyjne, i będą mogły od razu udać się do apteki.

W przypadku jakich schorzeń, chorób i objawów będzie można udać się bezpośrednio do farmaceuty? Chodzi o ból gardła, ból ucha, zapalenie zatok, niektóre zakażenia układu moczowego u kobiet, infekcje po ukąszeniach owadów, półpasiec i liszajec.

Dodajmy również, że pacjenci będą mogli samodzielnie skierować się do niektórych specjalistów (np. do podologa lub fizjoterapeuty) bez konieczności uprzedniej wizyty u lekarza rodzinnego.

Dyrektor naczelny NHS England, Amanda Pritchard, powiedziała, że ​​apteki i farmaceuci wobec tych zmian otrzymają finansowanie w wysokości 645 milionów funtów w ciągu najbliższych dwóch lat. „Już teraz przyjmujemy ponad pół miliona pacjentów tygodniowo w gabinetach lekarskich więcej niż przed pandemią. Wiemy, że musimy pójść jeszcze dalej, rozszerzyć usługi i zmienić sposób, w jaki zapewniamy opiekę lekarską” — jak komentuje dla BBC.

„Wiemy, że to po prostu działa. Widzieliśmy, jak to działa w lokalnych programach, a podobne programy działają także w Szkocji i Walii. Wiemy również, że farmaceuci również są przychylni wobec takiego rozwiązania. Zróbmy to!” — tak brzmi z kolei komentarz Sir Stephena Powisa, krajowego dyrektora medycznego NHS England.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.