Falklandy wolą Londyn

Opublikowano: 13.03.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 632

W referendum, mającym zdecydować o przyszłości Falklandów, przytłaczająca większość głosujących zadeklarowała, że woli pozostać zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii niż przyłączyć się do Argentyny.

Frekwencja wyborcza wyniosła aż 92 proc., a zgodnie z oficjalnymi wynikami 99,8 proc. głosujących opowiedziało się za utrzymaniem dotychczasowego statusu wysp. Referendum miało ostatecznie zakończyć trwający od lat spór między Wielką Brytanią a Argentyną, która rości sobie do Falklandów prawo i nazywa je Malwinami. Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner zapowiedziała już, że nie uzna wyniku referendum.

Pozostające zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii Falklandy cieszą się sporą autonomią. Londyn odpowiada tam jedynie za politykę obronną i zagraniczną.

Wyspy od 1833 roku należały do imperium brytyjskiego jednak w 1982 roku rządząca wówczas Argentyną junta wojskowa zdecydowała się je zająć. Doszło do trwającej 74 dni wojny z rządzoną przez Margaret Thatcher Wielką Brytanią. Zginęło wówczas 650 żołnierzy argentyńskich i 250 brytyjskich. Konflikt zakończył się całkowitą porażką argentyńskich generałów, a ich reżim upadł rok później.

Ostatnio spór wokół wysp zaostrzył się, gdy w ich pobliżu odkryto złoża ropy, które zamierza eksploatować Wielka Brytania. Według analityków ropa może całkowicie zmienić ekonomiczne oblicze wysp, które dotychczas utrzymywały się głównie z hodowli owiec, rybołówstwa i turystyki. Eksploatacja złóż ma się rozpocząć w roku 2017.

Autor: pł
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. manriusz 13.03.2013 10:05

    Wynik głosowania nie po myśli Argentyny więc trzeba poszukać innego sposobu.Nie dziwię się mieszkańcom wyspy że głosowali za pozostaniem pod panowaniem brytyjskim.Podejrzewam że po przejęciu wysp przez Argentynę sytuacja mieszkańców zmieniła by się diametralnie i nie sądzę żeby na lepsze.

  2. grzech 13.03.2013 13:32

    to są pewnie skutki kolonizacji wysp przez Anglików

  3. Koleś 14.03.2013 09:24

    Jesteś pewien @grzech?
    Czy gdybyś Ty miał wybierać, to wolałbyś być pod Argentyną, czy Wielką Brytanią?
    Trochę realizmu…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.