Fale grawitacyjne wpływają na ziemską atmosferę

Opublikowano: 20.05.2015 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 304

Naukowcy odkryli, że niewidzialne fale grawitacyjne występują na całym świecie. Są jak fale na wodzie po wrzuceniu kamienia. Oddziałując na przestrzeń powodują zakłócenia w niższych warstwach atmosfery ziemskiej. Ekspertom udało się zasymulować ten wpływ i uzyskali widoczny efekt pokazujący propagację fal grawitacyjnych.

Zespół naukowców kierowany przez Hanli Liu z instytutu NCAR, dokonał symulacji fal grawitacyjnych propagujących się w przestrzeni.

“Nigdy nie widziano symulacji wpływu globalnych fal grawitacyjnych w górnych warstwach atmosfery, choć podejrzewam, że ich wpływ jest znaczący. Po raz pierwszy udało nam się uchwycić te fale i stworzyliśmy model komputerowy całej atmosfery”- mówi Hanley.

Fale grawitacyjne rodzą się, gdy masy powietrza są wypychane w górę lub w dół po burzy. Może je też wywoływać wiatr uderzający o góry, ale wtedy występują w niższych warstwach atmosfery, a ich wpływ na ogół pozostaje regionalny. Do czasu osiągnięcia górnych warstw atmosfery fale grawitacyjne zachowują się typowo, czyli mają określoną siłę i propagując się mają swoje amplitudy. Okazuje się, że mogą one też wpływać na procesy atmosferyczne i to na znacznie większą skalę niż sądziliśmy. Czasami zjawiska te mogą stać się groźne dla systemów satelitarnych stosowanych na Ziemi.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie “Geophysical Research Letters”, Liu i jego współpracownicy wykazali zdolność do modelowania procesów fizycznych do najdrobniejszej skali, pokazując jak fale grawitacyjne takie jak te utworzone podczas tropikalnego cyklonu na wschodzie Australii wzrastały podróżując w górę atmosfery.

Zaburzenia w górnych warstwach atmosfery mogą zagrozić satelitom na niskich orbitach, wpływają na odczyty GPS, i wywołują blackouty transmisji radiowych, zaburzając jonosferę. Zwykle tego typu zakłócenia są tłumaczone jako aktywność słoneczna, ale okazuje się, że gdy słońce jest spokojne jonosfera może być burzliwa, właśnie na skutek interakcji z falami grawitacyjnymi.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o