Fale akustyczne, które przyciągają i odpychają obiekty

Opublikowano: 19.06.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1356

Przyciąganie lub odpychanie obiektów było dotychczas domeną filmów z gatunku fantastyki naukowej. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości nie powstaną statki kosmiczne wyposażone w urządzenie, które pozwoli np. zmienić trajektorię asteroidy potencjalnie niebezpiecznej dla Ziemi. Naukowcy właśnie zaprezentowali taki wynalazek, który w obecnym stanie potrafi manipulować niewielkimi obiektami.

Akustyczna wiązka holownicza powstała dzięki uczonym z Uniwersytetów w Bristolu i Sussex przy współpracy z Ultrahaptics – jest to firma, która stworzyła dwa lata temu rewolucyjny ekran bezdotykowy. Użytkownik może go obsługiwać z odległości dzięki falom dźwiękowym o wysokiej częstotliwości. Urządzenie tworzy niewidzialne pole siłowe, które delikatnie odpycha rękę.

Wyświetlacz działający na tej zasadzie pozwolił stworzyć akustyczną wiązkę holowniczą. Obiekty o niewielkiej masie można umieścić nad urządzeniem i wygląda to tak jakby zawisły w powietrzu. Dzięki falom dźwiękowym można dowolnie manipulować przedmiotami – przyciągać je, odpychać, obracać lub dowolnie przemieszczać w przestrzeni.

Jest to najbardziej zaawansowana akustyczna wiązka holownicza jaka powstała. Wynalazek używa 64 miniaturowych głośników które generują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości i intensywności. Podobnego osiągnięcia dokonali w zeszłym roku uczeni z Australii, którzy zbudowali wiązkę holowniczą z lasera.

Źródło: InneMedium.pl

5

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. rici 19.06.2022 12:20

    Przeciez wystarczylo przeczytac w biblii ” A na poczatku bylo slowo, i slowo bylo bogiem” i tylko to rozwinac. Slowo to dzwiek, a dzwiek to energia, czyli bog jest energia, a nie zadnym tam starym grubym facetem.

  2. replikant3d 19.06.2022 14:09

    W przestrzeni kosmicznej nie ma środowiska do przekazywania dźwięku więc zastosowanie w kosmosie to bzdura. Fizyka się kłania. Dźwięk to drgania powietrza lub innego środowiska gazowego. Na planetach z atmosferą pewnie będzie miało zastosowanie. W Próżni już nie.

  3. MasaKalambura 19.06.2022 14:18

    Natomiast słowo niekoniecznie musi być uwiązane w drganiach akustycznych, można je zawrzeć w informacji drganej elektromagnetycznie, grawitacyjnie, czy drganiami silnymi wiązań atomowych konstytuujących materię.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.