Fala egzekucji w Iranie

Opublikowano: 21.01.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 895

Iran przeprowadził łącznie 40 egzekucji od początku 2014 roku, z czego co najmniej 33 tylko w ubiegłym tygodniu, alarmuje Amnesty International.

“Skok w liczbie egzekucji przeprowadzonych w tym miesiącu w Iranie jest niepokojący. Podejmowane przez władze Iranu próby dokonania zmiany swojego wizerunku na arenie międzynarodowej są bez znaczenia, jeśli w tym samym czasie rośnie liczba egzekucji” – powiedziała Hassiba Hadj Sahraoui, Zastępczyni Dyrektora Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Kara śmierci jest okrutną, nieludzką i poniżającą karą. Stanowi pogwałcenie prawa każdego człowieka do życia.
“Irańskie władze muszą pilnie podjąć kroki w celu zniesienia kary śmierci. Teoria o jej efekcie odstraszającym dla przestępców została już wielokrotnie obalona” – podkreśliła Hassiba Hadj Sahraoui.

Od początku 2014 roku Amnesty International odnotowała 21 egzekucji, które zostały oficjalnie ogłoszone przez władze Iranu, a także 19 kolejnych egzekucji zgłoszonych przez wiarygodne źródła. W tygodniu po 9 stycznia przeprowadzono w Iranie więcej egzekucji niż w całym styczniu. Co najmniej jedna publiczna egzekucja została przeprowadzona 13 stycznia w Sirjan, prowincji Kerman w południowym Iranie. Powieszono osobę skazaną za morderstwo.

Publiczne egzekucje w Iranie są zazwyczaj przeprowadzane przy użyciu żurawi, które podnoszą skazaną osobę za stryczek na szyi w otoczeniu tłumu widzów.

Organizacja wzywa władze Iranu do natychmiastowego przyjęcia oficjalnego moratorium na wszystkie egzekucje i złagodzenie wszystkich wyroków śmierci. Irańskie władze muszą również zaprzestać wykonywania kary śmierci w tajemnicy.

Większość osób, które poddano egzekucji w Iranie, została skazana za rzekome przestępstwa narkotykowe. Zgodnie z międzynarodowymi standardami przestępstwa tego typu nie spełniają kryterium “najpoważniejszych przestępstw”. W świetle irańskiego prawa antynarkotykowego nie ma rzeczywistej możliwości odwołania się od wyroku za przestępstwo narkotykowe, co stanowi naruszenie międzynarodowych zobowiązań Iranu do zapewnienia drogi odwoławczej.

“W Iranie przestępstwa narkotykowe są rozpatrywane w Sądach Rewolucyjnych, które rzadko działają zgodnie z międzynarodowymi standardami. W praktyce ludzie skazywani są w Iranie na egzekucję po niesprawiedliwych procesach, co jest nie do przyjęcia” – powiedziała Hassiba Hadj Sahraoui.

Procesy przed Sądami Rewolucyjnymi często odbywają się za zamkniętymi drzwiami a sędziowie maja prawo w określonych przypadkach ograniczyć prawnikom kontakt z oskarżonym podczas śledztwa.

Amnesty International sprzeciwia się karze śmierci we wszystkich przypadkach bez wyjątku.

Źródło: Amnesty International


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. DK 21.01.2014 11:27

    Jest też druga strona medalu….bardzo mało mówi się o poziomie narkomanii w Iranie. Na wschodzie kraju, zwłaszcza w rejonach granicy z Afganistanem w niektórych wioskach ponad połowa mieszkańców jest silnie uzależniona od narkotyków.

    Zmieniając perspektywę, to dla Iranu poważny problem gdyż z powodu bliskości dostawców ( Afganistan) cena narkotyków jest bardzo niska.

    Czym innym jest ocenianie sposobu w jaki przeprowadzają procesy w sprawach narkotykowych itd. a rozmową na temat kary smierci.

    Do tego dochodzi fakt że przez Iran przechodzi szlak dostaw do Europy min. heroiny.

  2. DK 21.01.2014 11:40

    Zastanawiam się czy takie jednostronne artykuły na temat egzekucji w Iranie bez całego kontekstu nie są znowu politykierstwem. Rozumiem że kara śmierci jest trudnym tematem ale czy Europejczycy zdają sobie sprawę że skala problemu narkotykowego w Iranie jest większa niż w całej Europie.

    Iran ma 77 mln obywateli.
    Liczy się że około 2-2.5 mln ludzi jest tam użalezniona od narkotyków i to nie od konopi ale od np: heroiny.
    Dla porównania w calej europie prawdpopodobnie uzależnionych jest ok 2-3 mln.

  3. davidoski 21.01.2014 12:16

    @DK, ale to tylko dowodzi, że stosowanie kary śmierci nie rozwiązuje problemu narkomanii.

  4. DK 21.01.2014 12:34

    Oczywiście że nie rozwiązuje ale czy kraj który wydaje 11% pkb na walkę z narkobiznesem ma wsadzać wszystkich przemytników itd. do więzień zwiększając jeszcze wydatki… a gdzie funkcja prewencyjna…przecież tam nie giną ludzie którzy zażywają narkotyki, czytają biblię…sprzeciwiają się władzy.. karę śmierci wymierza się osobą które min. : posiadają ponad 30 gramów heroiny itd.

    Mówiąc o podobnej skali wyobrażmy sobie że 1,5 mln Polaków jest uzależniona od “ciężkich” narkotyków a cena heroiny jest porównywalna z paczką papierosów.

    Natomiast w Iranie problem z narkotykami jest wielopoziomowy i rzutuje na wszystko.
    Oni nie są producentem a ofiarą. Jeżeli w Polsce powstałby podobny problem o podobnej skali, dam sobie ręke uciąć że nie byłoby wątpliwości jaki wymiar kary stosować. Uważajmy na hipokryzje.

  5. davidoski 21.01.2014 13:50

    Zamiast skazywać na karę śmierci można skazywać na dożywotnie roboty publiczne. W ten sposób znika problem kosztów wsadzania do więzienia. Jest bardzo dużo prac, których nikt nie chce wykonywać, a mogliby to robić tego rodzaju przestępcy.

  6. narajana 21.01.2014 20:36

    Ludzie co wy tu piszecie… Ktoś został skazany na śmierć za przestępstwo narkotykowe tylko moje pytanie jest co to za przestępstwo bo już tego w artykule nie ma i tego, że kogoś zabili za ćpanie też nie piszą. Zdajcie sobie sprawę, że ludzie którzy zajmują się narkotykami w Iranie to nie jacyś dilerzy co piguły po disko sprzedają tylko organizacje militarne, z którymi walki toczy Irańskie wojsko i Policja, a więc są ofiary ale o tym tu już nie piszą bo po co. I ciekawe czemu nie piszą o tak wolnym i humanitarnym państwie jak USA i ich karach śmierci.

  7. agama 21.01.2014 21:22

    Kara smierci nic nie da, bo sie odrodzi czlowiek znowu i bedzie karmę powtarzał. Wolicie, zeby taki morderca za 10 lat znowu sie narodzil i grozil zabojstwami, czy zeby przerobil swoją naukę i byl spokój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.